Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран изјавио је Срни поводом догађаја који је 2. маја евидентиран у Гацку, гдје је оштећен прозор на повратничкој кући, да припадници МУП-а Српске у складу са својим надлежностима предузимају све потребне мјере и радње у циљу његовог расвјетљавања.
"Наш задатак је да стање безбједности на подручју Републике Српске буде повољно јер је МУП гарант безбједности свим грађанима Републике Српске, без обзира којем народу припадају", нагласио је Каран.
Он је истакао да је безбједност повратника предмет посебне пажње полиције, а већина напада на повратнике на подручју Републике Српске је расвијетљена.
"Наглашавам да се у малом броју случајева радило о изазивању мржње, односно вјерски мотивисаним нападима, попут исписивања увредљивих графита на објекту Мјесне заједнице Козарац", нагласио је Каран.
Према његовим ријечима, већина ових напада је учињена из користољубља, што показује и случај извршења кривичног дјела разбојништво које је почињено над једном повратничком породицом у марту прошле године у вишеградском селу Омерагићи.
"Такође и у случају из Зворника, који се догодио у септембру прошле године, када су два лица нападала једног Бошњака, за које се накнадно испоставило да је до истог дошло због `нетрпељивости` у саобраћају. Након расвјетљавања паљевине путничког аутомобила у кругу џамије у Теслићу, када је као извршилац идентификовано лице бошњачке националности, пошто се утврдило да се не ради о вјерски мотивисаном нападу, већина федералних медија ово није ни пренијела", истакао је Каран.
Каран је рекао да је срамно што представници међународне заједнице и институција из Сарајева износе своје оцјене и закључке, те прејудицирају мотиве и исходе истраге случаја у Гацку.
"То говори о обичном политикантству и још једном покушају дестабилизације БиХ", нагласио је Каран.
Он је подсјетио све душебрижнике како су сличне изјаве давали и 2008. године, када је уочи Бајрама изгорјела џамија у Гацку, за коју је накнадно утврђено да је пожар изазвала гријалица која је ту ноћ остала упаљена, а не Србин како су тада тврдили.
"Подсјећам да се на подручју Републике Српске одржавају јавна окупљања и догађаји који организују удружења Бошњака (сијела за Бајраме, од Координација бошњачке заједнице и других бошњачких удружења обиљежава се `Дан независности БиХ` у локалним заједницама, као и други скупови различитог карактера). Никада ниједан није забрањен нити су на овим догађајима евидентирани инциденти, прије свега јер су полицијски службеници предузели све потребне мјере и радње. Полицијски службеници по свакој пријави (без обзира којем народу припада жртва или извршилац) поступају у складу са Законом о полицији и унутрашњим пословима, Законом о кривичном поступку, Кривичном законику Српске и Законом о прекршајима Српске", поручио је Каран.
Он је истакао да се овакви напади злоупотребљавају у политичке сврхе, што не користи никоме, ни оштећенима нити полицијским агенцијама које раде на откривању.
"Позивамо све да се укључе у конструктиван дијалог којим ће допринијети статусу свих грађана, па и повратничке популације о којима наводно воде бригу", рекао је Каран.
Он је поводом постојања информација о наводном сутрашњем окупљању у Поточарима напоменуо да се сви морају придржавати законских прописа, а они који то не буду чинили ће бити санкционисани.
"Припадници Министарства унутрашњих послова ће предузети све мјере и радње у циљу очувања безбједности свих њених грађана", поручио је Каран.