Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран рекао је да се за безбједносну ситуацију у Српској у дужем периоду може рећи да је стабилна и повољна, али да нема опуштања и да је потребно стално чинити све да таква и остане, непрекидно улагати и континуирано јачати капацитете.
Каран је навео да је у посљедњих неколико година уложено око 180 милиона КМ у Министарство унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске.
"Нема опуштања. Безбједносне пријетње некада нису видљиве грађанима, али морају бити видљиве нама. У МУП се мора непрекидно улагати. Прије свега морате јачати капацитете због различитих облика криминалитета који се појављају, првенствено организованог криминалитета. МУП мора планирати буџет. Организовани криминал нема проблема са буџетом. Они су врло организовани, тајни, раде по различитим новим методама, није их лако открити и разбити. Ми смо само ове године открили шест различитих организованих криминалних група. То се ради мјесецима, чак и годинама", навео је Каран.
Он је истакао да је улагање у безбједност, у МУП, улагање у Републику, и да нема снажне Републике без снажног МУП-а.
Каран је нагласио да се предузима много мјера и радњи, видљивих и оних које то нису, а које су чак и јаче, на превенцији кривичних дјела.
"Имамо добро стање укупне безбједности, са тенденцијом да га одржимо, али, наравно, уз јачање свих превентивних и репресивних мјера, али и јачање укупне структуре полиције, њених снага, опреме, капацитета, сарадње са другим институцијама", навео је Каран.
Када је ријеч о статистичким показатељима, Каран је навео да је стопа криминалитета у Републици Српској најмања у региону.
"Она износи 601 кривично дјело на 100.000 становника. У Федерацији БиХ она је негдје око 700, а у Хрватској више од 1.300. Стопа откривености кривичних дјела нам је највећа. Укупна стопа откривености је готово 90 одсто, у неким кривичним дјелима и 100 одсто", рекао је Каран вечерас за Радио-телевизију Републике Српске.
Он је навео да Република Српска има највећу стопу откривености кривичних дјела привредног криминалитета - она је негдје око 50 одсто, а и у области наркоманије је готово далеко највећа стопа откривености.
Каран је истакао да ове и прошле године није било неријешених убистава.
"У посљедњих шест мјесеци свуда имамо драстичан пад све и једне области криминалитета у којој смо дали посебан акценат, осим у двије. Ево, на примјер, када је ријеч о сексуалном искориштавању дјеце имамо пад од 70 одсто таквих кривичних дјела, јер смо пресјекли велики број ланаца извршавања таквих кривичних дјела. Имамо пад и у имовинским деликтима, што је јако важно, више од 20 одсто, што најбоље показује превентивну дјелатност наше полиције на терену", истакао је Каран.
Он је подсјетио да је прошле године било промјена законских прописа не само по Кривичном закону, него и Закону о заштити од насиља у породици.
"Свака пријава насиља у породици сада је кривично дјело. Сада кад или муж или жена, зависи ко кога напада, пријаве, знају да је то истовремено кривични поступак. Имамо драстичан пад и у тој области", напоменуо је Каран.
Он је напоменуо да безбједност није привилегија, да не постоји апсолутна безбједност, да се облици криминалитета мијењају, као и да данас није лако доказати организовани криминалитет.
"Није лако то касније процесуирати, на тужилаштву да прихвати и на суду да донесе пресуду. А тек смо онда ефикасни, када суд донесе пресуду. У том смислу морамо јачати своје и техничке капацитете. Не може бити ефикасна полиција, а да није ефикасно тужилаштво. Не може бити ефикасан укупан систем безбједности, а да судови нису ефикасни", нагласио је Каран.
Када је ријеч о високотехнолошком криминалитету, Каран је навео да се велики број кривичних дјела усмјерених према дјеци - вршњачког насиља, сексуалне злоупотребе и искориштавања дјеце, злоупотребе у дјечијој порнографији, затим изнуда, уцјена, банкарских превара, прања новца и фалсификовања службених исправа сада дешава у виртуелној сфери, на интернету.
"Оспособљавамо посебне јединице за високотекнолошки криминалитет, развојем информационо-комуникационих технологија и различитих сервиса у том правцу у нашој Управи криминалитичке полиције. Рекао бих да се успјешно боримо и са том врстом криминалитета", истакао је Каран.
Он је рекао да је и даље притисак велики у области наркоманије и привредног криминалитета јер се то не може сузбити до мјере да га нема, већ је потребно и даље вршити снажан притисак.
Каран је нагласио да је главни задатак полиције заштита уставног поретка и живота и укупне безбједности свих грађана без обзира на националност, вјеру или било какво друго обиљежје.
Каран је навео да постоји око 17.000 крим-обавјештајних извора годишње и на бази тих сазнања углавном буде откривено око 1.000 кривичних дјела и око 700 извршилаца кривичних дјела.
"Највећи број тих сазнања је од грађана. То је мени доказ повјерења", истакао је Каран.