Шеф Мисије БиХ у ЕУ Обрад Кесић изјавио је за Срну да свуда у Европи расту снаге које су више отворене према српском народу, Србији и Републици Српској, те истакао да Мађарска више у томе није усамљена.
"Веома је значајно оно што Мађарска ради као јак партнер са Србијом и Републиком Српском. То нисмо имали пре 20 година и онда када додамо да постоји велико разумевање од нове власти у Словачкој за позицију српског народа, не само на простору Републике Српске у БиХ него на Косову и Метохији, то је много битно", нагласио је он.
Кесић је истакао да се чак и на челу љевице у Француској налази човјек који је рекао да Србија никако не треба да прихвати лицемјерство Запада који од ње тражи да се одрекне свог територијалног интегритета.
"Аустрија, као партнер, то видимо у Бриселу свакодневно, не само да је позитивна него је јако конструктивна у сваком погледу. Подржава, генерално западни Балкан, али има специфичан однос према српском народу, где је српски народ виђен на један другачији начин него што је то било раније", рекао је он.
Кесић сматра да је сад поглед позитивнији и да постоји веће разумијевање због чега толико фрустрација када из Републике Српске упозоравају да се не поштује Дејтонски мировни споразум, да се стално угрожава Република Српска и да стално странци, поготово из САД и појединих западних европских земаља, намећу своје виђење каква би БиХ требала да буде.
"На тај начин се затвара свака могућност за договор између три народа и два ентитета", додао је Кесић.
У осврту на пораст суверенистичких и антиглобалистичких снага у Европском парламенту Кесић је рекао да је укупна ситуација у Европи таква да ће популистички покрети бити успјешни, не само у овом изборном циклусу него и у будућим, те да то отвара могућност за нову перспективу.
Према његовим ријечима, врло је значајно да се каже да нису усамљени Мађари који говоре у име ЕУ и оно што истиче премијер Мађарске Виктор Орбан.
"Ми већ имамо једног од лидера, а то је Роберт Фицо који је рекао да не само да подржава иницијативу за борбу за мир и да се заврши овај трагичн рат у Украјини него да генерално не дели поглед на свет који се ствара из Брисела", рекао је он.
Кесић је нагласио да постоје и други лидери и земље који нису потпуно задовољни садашњим поретком и оним што им покушавају наметнути.
"До краја је дошао онај период где је Запад био доминантан у политичком и економском смислу. Ово је мултиполаран свет и у том контексту порука која долази из Мађарске много је битна да се чује, али ми видимо да није само у Мађарској незадовољство према глобалистичкој политици и идеологији", истакао је он.
Кесић је указао да је све већа популарност популистичких и националистичких покрета у Европи узрокована незадовољством због економске ситуације, осјећајем несигурности усљед великог прилива миграната и политиком која поручује да мора стално да се проширује НАТО, као и да Запад мора да буде доминантан и војно и економски и политички.
"Обичан човек гледа на то и нема више стрпљења да гледа како се троше огромна средства, а њихов живот је све тежи и тежи. Та три елемента говоре да ће популистички покрети бити успешни, не само у овом изборном циклусу него и за убудуће", рекао је он.
Кесић сматра да је неприхватљиво оно што се видјело недавно у Француској када се тамошња љевица договорила са странком предсједника Емануела Макрона да би спријечили долазак деснице и популистичких снага.
"То у року од пар година више неће бити опција", оцијенио је Кесић и нагласио да су границе већ помјерене.