Милорад Којић, посланик СНСД-а у Представничком дому ПС БиХ каже за АТВ да је стручњацима у свијету спорна примјена термина "геноцид" за Сребреницу јер би се тако обезвриједило страдање милиона људи у Другом свјетском рату.
"Управо то што је Ефраим Зуроф рекао, то је констатовала и Међународна независна комисија која се бавила истраживањем страдања свих народа у сребреничкој регији. У дијелу који се односио на 1995. годину, констатовали су јасно и недвосмислено, да када би се кривично правна квалификација геноцида употребљавала у том смислу догађаја у Сребреници, свако будуће страдање би морало да добије ту квалификацију. Самим тим би страдање милиона људи у Другом свјетском рату изгубило смисао. Иако, дефиниција геноцида у кривично правном смислу, се не односи на бројку, него на суштину што је намјера да се уништи расна, национална, вјерска група људи. То је врло јасно констатовано", каже Којић.
Он поручује да је сада демаскирано све оно на шта су Срби упозоравали када је у питању рад суда у Хагу и домаћих судова, а то је стварање ситуације у којој се прво покушало у Савјету безбједности усвојити резолуција, а сада и у Генералној скупштини УН-а.
Он подсјећа да се још 2010. године покушало увести накарадне пресуде из Хага у образовни ситем у БиХ.
"Колико год покушали тврдити да су пресуде индивидуалне, то је још једна подвала Бошњака. Ако говоре да се то не наводи нигдје у резолуцији, зашто вам је онда потребна? Управо из тог разлога желе да се донесе једна таква резолуција како би се вршио додатни притисак на Србију и Српску, превасходно тих институционалних реформи које се односе на процес образовања, као и све остале механизме. Избрисали би историју Срба и стварали би нетачну историју о којој би се учило", каже Којић.
Он истиче да у дјеловању Српске и Србије видимо помаке, али до које мјере ће ићи не може нико да предвиди.