Видимо да план који су имали они који су осмислили причу о Сребреници да 100 земаља гласа за за резолуцију и да имају ту, условно речено натполовичну већину, дефинитивно није успио, рекао је у АТВ специјалу Милорад Којић, некадашњи директор Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
"Међутим, овдје се може јасно нагласити, али то није само у овом случају, већ уназад бар двије године да међународно право апсолутно више не постоји, да је оно у потпуности девастирано. Јер ви данас имате ситуацију да су 84 земље гласале за, да уздржане гласове нису бројали заједно са гласовима против, то је 87 и ако уврстимо и оне које нису гласале, односно уздржане и против, имамо 109 земаља", рекао је Којић.
Којић је истакао да се, у нормалном правном поретку и систему који би требао да буде такав и у свим парламентима, одлучује већином оних колико броји тај парламент, а не већином оних који су присутни или који гласају, а да се поготово уздржани гласови третирају на начин као да нико није сједио на тој столици.
Којић истиче да је то отприлике најбољи показатељ у смислу свих геополитичких односа који се данас дешавају у свијету да су правне норме у потпуности отиснуте у односу на силе појединих земаља које су покушавале на све начине да ову резолуцију ставе на данас дневни ред и да се на крају крајева о њој одлучује.
"Оно што понављамо већ данима и то је највећи апсурд да је уводничари био представник Њемачке у ГС УН имајући у виду чињеницу која је позната читавом свијету да су они убили на милионе људи. Иако, ја као правник, кажем да бројка не одређује карактер злочина, односно не даје квалификацију, већ да ли је постојала намјера, конкретно када говоримо о том наводном геноциду да се уништи једна национална, расна, етичка или вјерска група", рекао је Којић.
Он подсјећа да су у Другом свјетском рату и на подручју НДХ-а доношени расни закони гдје је постојала јасна намјера да се изврши геноцид над српским народом.
"Њемачка је заједно са Руандом жели да опере крваве руке које имају и да испадне да они нису ти нацисти који су починили геноцид, а да су данас српске руке крваве", рекао је Којић.
Он је истакао да то није тачно.
"Српске руке и образ је понос, народ је ослободилачки, народ је страдалнички и такав народ не може да има карактер геноцидног народа. Усвајањем овакве резолуције која није могла и није смела бити на овакав начин усвојена сви знамо да производи никакве правне посљедице, али ће послужити бошњачким политичарима као механизам у неком наредном периоду да доведу у питање легитимитет Српске у данашњем облику", рекао је Којић.
Он је истакао да су овим потезом Бошњаци направили штету свом народу.
"Нису и не могу да направе штету српском народу", рекао је Којић.