Милорад Којић, посланик у Представничком дому Парламента БиХ, рекао је за АТВ да одлука крњег Уставног суда БиХ о забрани учења српске историје у Одбрамбено-отаџбинском рату у школама, покушај да се мијења свијест српског народа, не само у Републици Српској већ у читавој БиХ, али и шире.
Оно што је са правне стране спорно, каже Којић, јесте да је Уставни суд БиХ доношењем привремене мјере већ прејудицирао своју коначну одлуку.
„Они могу да покушавају да забрањују да се учи у школама, али оно што јесте порука да ће се наша историја настанка Републике Српске, опстанка народа на овим просторима наставити и даље да учи у школама, али и мимо школа. Ми смо имали сваку кућу која је дала учесника у одбрани своје куће, своје земље, свог огњишта и то ће се преносити са генерације на генерацију“, изјавио је Којић за АТВ.
Он каже да су то јалови, политикантски покушаји стварања неког већ давно наметнутог стереотипа од стране Бошњака, како су једни жртве а други су агресори.
„Српски народа је за Републику Српску и за опстанак на нашим огњиштима дао преко 30.000 жртава. С друге стране, имамо људе који су по 1.000 дана провели у логорима, имамо људе који су давали своје дијелове тијела да би одбранили огњиште и сви они који су учествовали у херојским биткама, као што је битка пробоја коридора“, изјавио је Којић.
Којић је истакао да је то историја која никога не дира и историја која треба да се учи, као и да се учи о нашим херојима и вођама српског народа који су били спремни да стану на чело српског народа и одбране огњишта.
Он је за АТВ рекао да ми имамо крњи Уставни суд који ради без Срба, те да тај Суд, у смислу уставне конститутивности, не би требао и не би смио да доноси одлуке.
„Ми имамо ту толико аномалија и у оквиру свих тих процесних аномалија они сами себи остављају простор да доносе одлуке. Једноставно, то није Уставни суд, то је мјесто на којем сједе неки људи који донесе одлуке како би провели нечије интересе. То је суштина рада Уставног суда“, закључио је Којић.
Крњи Уставни суд БиХ јуче је привремено обуставио примјену дијела Правилника о наставном плану и програму за основно васпитање и образовање Републике Српске и прилога за наставни предмет Историја за девети разред основне школе који се односи на тему о Републици Српској и Одбрамбено-отаџбинском рату.