Законом о електронском новцу уводе се нове услуге плаћања, која осим банака могу пружати и микрокредитна друштва, а корист од његове примјене препознаће домаћи пољопривредници, рекла је данас помоћник министра финансија Републике Српске Сњежана Рудић.
"Увођењем електронског новца спречава се и злоупотреба на интернету", истакла је Рудићева образлажући Приједлог закона о електронском новцу у Народној скупштини Републике Српске.
Законом о електронском новцу уређују се појам електронског новца, послови издавања електронског новца, издаваоци, услови за оснивање, пословање и престанак рада друштва за издавање електронског новца, надзор над обављањем послова издавања електронског новца, те заштита права и интереса ималаца електронског новца.
Овај закон представља регулаторни одговор на појаву савремених финансијских услуга на међународном тржишту, с циљем стварања правних предуслова за њихов развој на домаћем тржишту путем оснивања и пословања друштва за издавање електронског новца.
Према овом закону, као и Закону о унутрашњем платном промету, електронски новац представља дигитални еквивалент готовог новца, односно електронски похрањену новчану вриједност која се издаје након пријема новчаних средстава, а прихвата се као средство плаћања од трећих лица.
Рудићева је додала да неискориштени износ електронског новца представља потраживања његовог имаоца према издаваоцу.
Она је напоменула да сваки облик новчаних средстава у електронском облику није електронски новац, па тако, на примјер, новчана средства клијената на рачунима за плаћање и штедним рачунима не представљају електронски новац.
"Исто тако, одређене форме поклон бонова, ваучера и слично, који се могу користити само у ограниченој мрежи трговаца, не представљају електронски новац. Електронски новац је, дакле, само онај дигитални запис који је општеприхваћено средство размјене које се користи за плаћање робе и услуга", појаснила је Рудићева.
За спровођење овог закона нису потребна додатна средства из буџета Републике Српске.