Видимо да у Сарајеву, а поготово у странкама Бакира Изетбеговића и Жељка Комшића, очигледно не могу пропустити ниједан једини дан да не испоље отворену мржњу према Србији, према Србима и према свему што носи било какав српски префикс и, у том контексту, би вјероватно и пошиљку колача из Србије они окарактерисали као чин агресије на БиХ, истакао је делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Радован Ковачевић.
Ковачевић је у изјави за Срну констатовао да је то стање патологије и тиме не би требало да се бави политика, него одређене стручне службе.
- У том контексту, не смије се заборавити да за вријеме пандемије вируса корона у Федерацији БиХ нису били способни набавити ниједну вакцину и да су за набавку медицинских респиратора задужили фирму, која се, иначе, бави производњом и трговином малина, а која је набавила респираторе који су били потпуно нефункционални, због чега тадашњи премијер ФБиХ данас лежи у затвору - подсјетио је Ковачевић.
Он је нагласио да су из Федерације БиХ и у тим околности пљували и бацали дрвље и камење на Србију, која се, замислите, усудила њима да поклони вакцине које нису имали, а које су њиховим грађанима и те како требале.
На питање да прокоментарише оптужбе појединих политичких странака у вези са сарадњом полиција Републике Српске и Републике Србије, Ковачевић је рекао да је сарадња полиција у току туристичке сезоне нешто што је, иначе, у свијету потпуно нормално и потпуно уобичајено.
- Чињеница да ће полицајци Србији боравити у три града Републике Српске и да ће, у истом том тренутку, полицајци Српске боравити у три града Републике Србије је потпуно нормална ствар и на коментаре из Сарајева који су, поновићу, чисто питање патологије, не треба уопште обраћати пажњу - истакао је Ковачевић.
СДА је договорену полицијску сарадњу и распоређивање припадника МУП-а Србије у Бањалуци, Фочи и Требињу назвала "дијелом великосрпског пројекта" и "дестабилизацијом БиХ", док Демократски фронт од Савјета министара тражи да изда налог Граничној полицији БиХ да спријечи договорени долазак полицајаца из Србије.
Министарство унутрашњих послова Србије саопштило је да ће од понедјељка, 22. јула, у Бањалуци, Фочи и Требињу бити распоређен по један униформисани полицијски службеник и службеник Управе криминалистичке полиције Републике Србије који ће, до 1. септембра, радити заједно са колегама из Републике Српске.
На основу Меморандума о сарадњи током туристичке сезоне између министарстава унутрашњих послова Републике Србије и Републике Српске у истом периоду биће ангажовани полицијски службеници МУП-а Републике Српске у Београду, Новом Саду и Златибору које ће туристи моћи да контактирају.