Advokat Saša Labotić smatra da bi kleveta kao krivično djelo, doprinijela zaštiti ljudskih prava i da ona nije nešto novo na ovim prostorima.
"Propisivanje klevete kao krivično djelo je već dugo prisutno na ovim prostorima, odnosno do 2003. to je bilo propisano kao krivično djelo. Kleveta kao krivično djelo, doprinijela bi zaštiti ljudskih prava", kaže Labotić za ATV.
Pitanje koje se nameće u medijima su problemi za novinare.
"Možemo se osvrnuti na nama susjednu Hrvatsku koja ima propisanu klevetu kao krivično djelo, a članica je EU. To znači da postoji dosta sistema koji kontrolišu da ne dođe do toga, da se za svaku izgovorenu riječ novinar ili bilo ko završi u zatvoru. Isto smatram da do toga neće doći ni ko nas. Smatram da će se uvesti norme i pravila izvještavanja, gdje će se uz razmišljanje da novinar želi da objavi aktuelnu vijest, ali da povede računa o izvoru, ili da barem tu vijest iznese kao neki vrijednosni sud, a da ne bude iznesena kao kleveta", kaže Labotić.
On poručuje da svakoj optužnici prethodi istraga tužilaštva i da misli da neće doći do velikog broja podignutih optužnica, ali da će uopšte dovesti u red izvještavanje.
"Ovo nije upereno protiv novinara. Danas u medijskom prostoru korišćenjem internet mreža svako može da iznese neistinu i da ne snosi moguću posljedicu. Postoji Krivični zakonik iz 2017. godine koji je više puta pretrpio neku izmjenu. Smatram da se ovom procedurom izmjene krivično zakonodavstvo da se kleveta propiše kao krivično djelo, ne predstavlja ništa komplikovaniju proceduru nego za dosadašnje izmjene", kaže Labotić.