Професор

Лукић: Доношењем новог Устава показујемо да смо самосвојан политички народ

  • Извор: СРНА
  • 11.04.2025. 22:46

Професор Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву Радомир Лукић рекао је да се доношењу новог устава Републике Српске приступило да би се показало да су Срби самосвојан политички народ и да желе да Српска остане у свом пуном уставном капацитету.

"Република Српска је угрожена дјеловањем коалиције Бошњака и различитих међународних представника која настоји да постепено оглођу Републику Српску. У таквој ситуацији морамо да посежемо за измјенама Устава да бисмо онима који су слијепи код очију показали да смо самосвојан политички народ и да цијенимо Српску", рекао је Лукић.

Он је истакао да Срби неће да Република Српске буде "оглодана", већ желе да она остане у пуном уставном капацитету како је прихваћено по Уставу БиХ.

Лукић је нагласио да се Република Српска никада није одрекла своје уставотворне власти и нема ниједног правног и политичког аргумента за тврдње да нема права да доноси нови устав.

Он је указао да постоје паралеле ове и ситуације из 1992. године, када је доношен први Устав Републике Српске, а то је да су Срби опет политички угрожени на овим просторима.

"Када је доношен први Устав Републике Српске 1992. године, ми смо се суочавали са грубим кршењем не само Устава СФРЈ, већ Устава СР БиХ од муслиманских и хрватских политичких снага. Ми смо се тада борили за очување Југославије и БиХ и морали смо да донесемо устав да бисмо показали да смо политички зрели и самосвојан политички и историјски народ", рекао је Лукић.

Он је истакао да су Срби и данас у сличној ситуацији, али да за разлику од тада имају јасно дефинисану Републику Српску - територијално, политички и уставно.

Професор Лукић, који је учествовао у писању првог Устава Републике Српске који је усвојен 28. фебруара 1992. године, истиче да његове измјене које је усвајала Народна скупштина нису биле довољне за оне који су хтјели да деформишу Дејтонски споразум.

"Да бисмо очували Републику Српску, ми смо принуђени да радимо ово што радимо данас", рекао је Лукић.

Професор Лукић је указао да судску власт треба вратити Републици Српској тако да то питање досегне и статус суда и тужилаштва БиХ, па и питање поступка.

"Када је ријеч о судској власти, далеко се отишло од првобитне концепције Устава БиХ који је та питања стављао у надлежност ентитета, али се уз познати механизам уцјена, пријетњи и примјене принуде дошло до тога да је она сада у рукама централних органа, односно ВСТС-а", рекао је Лукић.

Он је навео да је намјера странаца да судска власт буде у функцији политичког арбитра, што се може видјети и на примјеру суђења предсједнику Републике Српске Милораду Додику.

"У овом случају судови се не питају о темељним право-политичким и уставно-правним питањима - шта је закон и ко може да га ствара. Они су прихватили да је закон оно што топуз каже", рекао је Лукић.

Он је указао да бошњачки политичари нису у стању да било шта ураде сами на политичком плану, већ су у стању само да вуку за рукав високог представника, чланице Савјета за спровођење мира, стране државнике.

"Оно нису у стању да сједну са нама и разговарају. Комплетна бошњачка политичка елита је онеспособљена за суштинску трансформацију и остављање БиХ у животу. Они су стали на стајалиште да државу не стварају људи и народи, као што је то случај у демократији, већ да држава ствара нас", рекао је Лукић за РТРС.

Он је истакао да БиХ није држава у правом смислу ријечи.

"БиХ није суверена, то је мјешавина протектората, колоније, недовршене државе, али никако држава", закључио је Лукић.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: