У првом плану

Малагурски за АТВ: Пресуда Додику политички мотивисана; На дјелу покушај колонијалног утицаја на политику

  • Извор: АТВ
  • 16.04.2025. 20:51

Потпуно је јасно да је пресуда предсједнику Републике Српске Милораду Додику политички мотивисана, рекао је српско-канадски редитељ, писац, политички аналитичар, активиста Борис Малагурски рекао је у емисији АТВ-а У првом плану.

"Без обзира шта ко мислио о политичкој сцени у Републици Српској апсолутно је јасно свима да је овдје на дјелу покушај колонијалног утицаја на политику у Српској и да заправо колонијални управник одлучује која ће политика бити вођена у Српској, који политичари ће смјети да се баве политиком а који не, а не народ Српске који би требао да буде тај који о томе одлучује“, рекао је Малагурски.

Малагурски је подсјетио и да је у филму "Тежина ланаца“ који је снимљен прије петнаестак година, изнио да је читав простор бивше Југославије колонизован.

"То стоји и данас у великој мјери јер управо све те институције од високог представника до многих других које су успостављене да би се одржавала та колонијална контрола и дан данас функционишу и покушавају да остваре неке своје циљеве“, каже он.

Додаје да је данас у народу много већи бунт него што је био прије петнаест година.

"Већи је бунт у народу против тог колонијалног утицаја и већа је свијест у народу и у том смислу сматрам да је свијест грађана на једном вишем нивоу“, додао је Малагурски.

Малагурски је поручио да је Дејтонски мировни споразум веома важан документ који је зауставио рат у БиХ.

"Дејтонски споразум је осигурао да имамо мир у БиХ и истовремено је ставио печат на неку врсту те колонијалне контроле. Поента високог представника је била да осигурава да се народи на овом простору помире и да буде стабилност и смирење тензија. Ми гледамо да високи представници од тада до данас су радили све само не на помирењу завађених народа на овом простору него су закувавали ситуацију и онда када су народи могли да се договоре око неких ствари онда је високи представник ту пресијецао. Интерес је да могу што дуже да владају овим простором јер ако Срби, Хрвати и Бошњаци сједну и договоре се као што су то и успијевали када није било утицаја споља, просто би у неком моменту рекли па шта ће нам високи представник, колонијални управници, зашто им дозвољавамо да се мијешају у нашу унутрашњу политику не, хајде да их избацимо и да сами водимо своју политику. С једне стране је кажњаван један народ, 90 одсто кажњавања је било усмјерено против једног народа односно према Србима у БиХ. С друге стране, дозвољавано је пуно тога и вођена је политика у интересу бошњачког народа који је имао привилеговани статус донедавно", каже Малагурски.

Он додаје и да сматра да се то драматично мијења и да је све рађено на томе да се ови народи не договоре.

"И сам рат који се догодио у БиХ не би се десио да није повучен онај потпис Алије Изетбеговића са Лисабонског споразума гдје су Американци рекли што си потписивао, повуци потпис ако ти се не свиђа и он је повукао потпис. Да је неко грађанима БиХ тада рекао замислите да имате високог представника који ће моћи да смјењује политичаре, да се мијеша у унутрашња питања, да имате Централну банку гдје ће гувернер бити неко ко није грађанин БиХ ни било које сусједне државе људи би рекли па то је чист колонијални статус нећемо то да прихватимо“, каже Малагурски.

Малагурски додаје да неки народи још нису схватили поуке онога свега што се дешавало. Како каже, његова критика његовом народу јесте да Срби нису схватили да се геополитички моменат мијења драматичним кораком и нису успјели да на вријеме схвате како би требало водити свјетску политику. 

"Мислим да у овом тренутку српски народ то боље разумије од неких других народа. Мислим да нису наши комшијски народи схватили да се свијет убрзано мијења и да се то дешава управо сада“, каже он.

Истиче да је апсолутно подривање демократије када колонијални управник каже 'е овај политичар за којег гласа народ и који има демократски легитимитет то се ништа не важи ако он не поштује неке моје одлуке'. Без обзира шта ко мислио о политици Милорада Додика, да ли га подржавали или не, ваљда можемо оволико нешто потпуно јасно сви да видимо и кажемо“, јасан је Малагурски.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: