Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica smatra da se neće ništa promijeniti nakon sjednice Savjeta bezbjednosti UN o BiH, koja je zakazana za 10. maj i da sumnja da bi, osim Kine i Rusije, druge članice ovog najvažnijeg tijela UN prihvatile inicijativu da se zatvori OHR koji radi u korist agende zapadnih zemalja.
Mazalica je rekao Srni da su za Srpsku neprihvatljive bilo kakve nagodbe u smislu revizije buduće uloge visokih predstavnika u BiH u zamjenu za priznanje Kristijana Šmita.
"Nema te revizije uloge visokog predstavnika koja je za nas prihvatljiva, upravo zato što je sadašnja njegova, odnosno uloga prethodnog visokog predstavnika Valentina Incka nešto što je neprihvatljivo i što mi ne priznajemo", rekao je Mazalica.
On ističe da nema riječi i pogađanja o priznavanju legitimiteta Šmita, kojeg ne priznaju Kina i Rusija.
Mazalica kaže da sumnja da bi druge zemlje, članice Savjeta bezbjednosti UN prihvatile inicijativu da se zatvori OHR, koji, kao i Šmit, radi u korist agende zapadnih zemalja.
"Šmit je eksponent i reprezent zapadne politike u BiH i nema potvrdu u Savjetu bezbjednosti UN. On je izaslanik nekoliko ambasadora zapadnih zemalja", rekao je Mazalica i dodao da Srpska ne priznaje Šmita, niti nametanje zakona.
On smatra da se neće ništa promijeniti nakon zasjedanja Savjeta bezbjednosti UN 10. maja i da Srpska očekuje da Šmit i u narodnom periodu bude autoritet samo u okviru Federacije BiH.
Govoreći o imovini, Mazalica je podsjetio da je Srpska bila prinuđena da donosi zakone kojima bi se mogle provoditi odluke Ustavnog suda BiH, ali ne na način da te odluke ispoštuje.
"Odluke koje je nametao Šmit mi nismo primjenjivali i nemamo nikakve potrebe da radi njegovog preispitivanja tih odluka prihvatamo njegov legitimitet, a u skladu sa prošlim odlukama Narodne skupštine nećemo prihvatiti ni legitimitet Ustavnog suda BiH, jer smo tražili ostavke srpskih sudija u tom sudu, tako da nećemo vjerovatno uskoro ni priznavati odluke Ustavnog suda", zaključio je Mazalica.
Ni Kina niti Rusija ne priznaju autoritet Kristijana Šmita i mogu zatražiti prijevremeno zatvaranje OHR-a u debati ovog mjeseca, saopšteno je na sajtu Savjeta bezbjednosti UN uoči sjednice zakazane za 10. maj na kojoj će biti održana redovna, šestomjesečna rasprava o situaciji u BiH.
U saopštenju je navedeno da uloga OHR-a ostaje ključno pitanje za Savjet bezbjednosti i da se kao jedna od opcija za Savjet pominje razmatranje "predsjedničke izjave" kojom se predlaže revizija buduće uloge OHR-a u zamjenu za priznanje Šmitovog legitimiteta od Kine i Rusije.