Посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Срђан Мазалица изјавио је данас да треба подржати предложена законска рјешења о банкама, Инвестиционо-развојној банци (ИРБ) и унутрашњем платном промету.
Мазалица је истакао да оваква рјешења постоје и у Федерацији БиХ, гдје Развојна банка има исту врсту послова.
"Нема опасности за ИРБ и да се угрозе њени депозити и пословање", рекао је Мазалица у парламенту Српске током обједињене расправе о Приједлогу закона о допуни Закона о банкама Републике Српске, Приједлогу закона о измјенама и допунама Закона о Инвестиционо-развојној банци Српске и Приједлогу закона о допуни Закона о унутрашњем платном промету, све по хитном поступку.
Он је напоменуо да су одређене личности у Републици Српској санкционисане због обиљежавања 9. јануара и противљења Кристијану Шмиту који жели Српској да одузме имовину, због чега Влада Републике Српске предузима кораке, настојећи побољшати сектор пословања.
Мазалица је нагласио да су, нажалост, појединци у Републици Српској и прижељкивали такве санкције.
"Упитајмо се - зашто фирме које имају по 800 запослених добијају санкције?", поручио је Мазалица.
Мазалица је подсјетио да су све чешћи захтјеви за процесом дигитализације, те упитао да ли стране компаније треба да раде тај посао поред домаћих фирми из Републике Српске које су се нашле на удару санкција.
Шеф Клуба посланика ПДП-а Игор Црнадак рекао је да се нико не радује санкцијама, те упитао шта ће бити са отплатом кредита ако ИРБ случајно пропадне.
"Да ли ће млади који имају ИРБ кредит морати одједном да исплате кредитни износ?", упитао је Црнадак.
Посланик СДС-а Мирјана Орашанин навела је да је оснивање ИРБ била фантастична идеја којом се пружала подршка развојним програмима.
Она каже да је, захваљујући ИРБ-у велики број младих брачних парова ријешио своје стамбено питање.
Орашанинова сматра да предложено проширење дјелатности ИРБ-а у вези са депозитима није добро дефинисано и јасно објашњено.
Она је упитала како ће се управљати депозитима и чему ће они служити.