Српска се може похвалити успјешним предузетницима, а један од њих је и Радмила Бањац. Њен пословни пут је, прича, био трновит али није одустала. Данас каже да и те како значи подршка ресорног министарства и Занатско предузетничке коморе.
- Чињеница је да је било помоћи у корони, али не изостаје помоћ и ван короне. Прије короне је била подршка града, подршка Министарства привредне и предузетништва и данас исто свака субвенција, сваки пројекат, ако имате с чим да аплицирате, не видим разлог да не прођете ако је пројекат како треба - каже Радмила Бањац, власник фризерских салона "Капели".
У Републици Српској послује око 25.000 занатско-предузетничких фирми које запошљавају и више од 50.000 радника. Ради се на њиховом оснаживању, првенствено олакшицама приликом оснивања предузећа, поручено је у Лакташима.
- Негдје отприлике око 15 новина, који на неки начин поједностављују само пословање привредника, јер циљ је да што више људи укључимо и што једноставнију процедуру спроведемо, ту је у питању и сама регистрација предузетника - истиче Војин Митровић, министар привреде и предузетништва Српске.
Стиже и порука да заједнички ниво мора бити подршка институцијама Српске за привредне иницијативе.
- Цијеним да смо у више наврата кроз имплементацију законских рјешења на заједничком нивоу афирмисали потребе Републике Српске за промјене одређених регулаторних оквира на нивоу БиХ - изјавио је Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.
Институције Српске улажу додатне напоре да оснаже привредне активности. На то указује и економска политика. Ако се говори о обновљивим изворима енергије, развоју малих и средњих предузећа, предузетништву и занатству, видљиво је да је Српске права адреса за оснаживање привредних активности, порука је са конференције