Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske

Milunović: Prijedlogom zakona regulisan način za dokazivanje mobinga

  • Извор: СРНА
  • 29.09.2021. 10:51

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović istakao je danas u Narodnoj skupštini Srpske da je Prijedlogom zakona o zaštiti od uznemiravanja na radu regulisan način za dokazivanje mobinga, odnosno propisani su mehanizmi zaštite.

"Zakonskim odredbama precizno je definisao šta predstavlja uznemiravanje na radu. To su sve vrste djelovanja fizičke, psihičke i seksualne prirode koja mogu da budu ispoljena prema radniku, prema grupi radnika ili prema poslodavcu", rekao je Milunović obrazlažući zakonsko rješenje.

On je istakao da je navedenim zakonom regulisano na kome je teret dokazivanja.

"U zavisnosti od situacije da li je to na radniku ili na poslodavcu u svakom slučaju zakon je predvidio one situacije, koje se ranije nisu mogle dokazati. Predvidio je i način na koji radnik može da ostvari prava, kao i da poslodavac mora informisati radnika o načinu na koji će ostvariti prava da bi se zaštitio od svake vrste zloupotrebe, odnosno uznemiravanja na radu", dodao je Milunović.

On je naglasio da pravo na zaštitu od uznemiravanja na radu ima ustavni karakter, jer se Ustavom Republike Srpske garantuje dostojanstvo i sigurnost, nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta čovjeka, njegove privatnosti i ličnih prava, kao i to da niko ne smije biti podvrgnut mučenju, nečovječnom ili ponižavajućem postupanju.

"Odredbe ovog zakona primjenjuju se na sve poslodavce, bez obzira na karakter svojine i oblike organizovanja, uključujući cjelokupni javni i privatni sektor, ministarstva, republičke uprave, republičke upravne organizacije, stručne službe, jedinice lokalne samouprave, javne službe i slično", kaže Milunović.

On je napomenuo da radnik, koji smatra da je izložen uznemiravanju na radu, zahtjevom, koji upućuje poslodavcu, pokreće postupak zaštite.

"Zahtjev za pokretanje postupka zaštite od uznemiravanja, uz pisanu saglasnost radnika, može podnijeti predstavnik sindikata ili drugi predstavnik radnika, a navedena lica na zahtjev jedne od strana u sporu mogu da učestvuju u postupku zaštite kod poslodavca. Rok za podnošenje zahtjeva je 30 dana od dana kada je posljednji put izvršena radnja uznemiravanja", rekao je Milunović.

Šef Kluba poslanika Socijalističke partije u Narodnoj skupštini Republike Srpske Dalibor Stević smatra da je Prijedlog zakona o zaštiti od uznemiravanja na radu kvalitetan, jer mu je suština viši nivo zaštite radnika.

"Zakonsko rješenje je studiozno i može biti primjer za izradu sličnih zakona. Važno je zaštiti prava radnika i spriječiti bilo kakvu zloupotrebu", rekao je Stević u skupštinskoj raspravi o navedenom zakonskom rješenju.

Poslanik SDS-a Nedeljko Glamočak tvrdi da Prijedlogom zakona o zaštiti od uznemiravanja na radu ništa neće biti riješeno.

"Problem je što poslodavac internim aktima propisuje šta je uznemirvanje na radu. Time je radnik stavljen u nepovoljan položaj. Ovo je jedna od zakonskih odredbi koje nisu dobre", rekao je Glamočak.

Poslanik DNS-a Mirko Sovilj ocijenio je da je navedeni zakon precizno koncipiran i kvalitetan.

"Zakonskim odredbama na viši nivo je podignuta zaštita radnika, a njihovo sprovođenje zavisiće od radnika i poslodavaca", rekao je Sovilj.



Тагови:
  • 22:40 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:55 Серија: Мућке (12+)

    ''Серија: Мућке (12+)

  • 23:20 Серија: Ред рок (16+)

    ''Серија: Ред рок (16+)

  • 00:05 Ноћни програм

    Ноћни програм