Република Српска је трајна категорија и нећемо се повиновати лажним резолуцијама - најважнија је то порука послата са митинга „Српска те зове“. Према процјенама послало ју је око 50.000 људи. На томе се неће стати, борба Српске али и Србије биће настављена да се спријечи све оно што није истина, а ставља се на терет српском народу - кажу из републичке организације породица заробљених и погинулих бораца.
"Оно што ми имамо обећање да ће и предсједник и Влада тај дан бити у Сребреници, вјерујем руководству да ће донијети најбоље одлуке и да ће се Србија укључити kako би избјегли лажну слику овога што хоће да нам ставе на терет", каже Бранимир Којић, предсједник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
Народ је осјетио да је ово историјски тренутак. Храбро и достојанствено су се окупили јер су свјесни да се ово тиче сваког човјека све ово што се дешава у Српску, порука је дан након скупа.
"Ово је преломни тренутак за Републику Српску и они који ово раде од нас знају да већ крајем ове године ће ствари бити промијењене долази боље вријеме Србима, зато не смијемо да одустанемо", каже Жељко Будимир, министар за научно-технолошки развој и високо образовање.
Иако су из срца Бањалуке послате поруке мира, поменуте све жртве са нагласком да се предуго на српске заборављало, у другом ентитету хистерија због скупа не престаје. Цијели дан се баве, бројкама, колико се људи окупило, заборављајући да је много оних који нису дошли а стоје иза сваке ријечи изговорене на Тргу Крајине. Из Српске им стиже одговор да ништа друго нисмо ни очекивали.
"Читаво јутро се бруји, долази пјена на уста иде онима у Сарајеву јер су све пратили и због порука и броја људи не боле мене они у Сарајеву, они ће свакако лајати то је очекивано мене боле наши људи који јуче нису имали капацитет да подрже нашу заједничку борбу", каже Ања Љубојевић, потпредсједник Народне скупштине.
Да су у борби заједно барем су показали грађани. И то не само из Републике Српске него и са друге стране Дрине. Скуп је показао оно што Срби као народ заправо јесу оцјена је и стручњака за безбједност.
"У тешким моментима, кризним ситуацијама,је било јасно и видљиво да такав један величанствен скуп и број људи који се не боје да јасно и гласно кажу не, односно да одаберу пут слободе", каже Саша Мићин, директор Института за безбједност Факултета безбједносних наука.
Скуп „Српска те зове“ протекао је мирно без и једног инцидента. Према подацима из МУП-а Српске присуствовало је око 50.000 људи.