51 za i 11 suzdržanih glasova narodnih poslanika, oborili su veto srpskog člana Predsjedništva BiH o trgovinskom sporazumu sa Velikom Britanijom. Polovina opozicionara nije glasala, a druga polovina ostala je suzdržana. To znači da je prošao sporazum na "bosanskom" jeziku, u kojem stoji da je samoproglašeno Kosovo Republika. U pregovorima, kaže Milorad Dodik, neće učestvovati niko iz Republike Srpske. To je još jedan od razloga zbog kojih je potegao pitanje vitalnog nacionalnog interesa.
"U sastavu ovih delgacija uključena su 23 člana delegacije u ime BiH iz devet institucija sa nivoa BiH i direkcije za Evropske integracije. Niko iz entiteta. To je bilo dovoljno da shodno mojim pravima pokrenem mehanizam zaštite vitalnog interesa", izjavio je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH.
Da je sporazum sporan, mišljenje su dala i nadležna ministarstva Republike Srpske. Poručili su da bi ovakva vrsta sporazuma prouzrokovala direktnu i indirektnu štetu za poljoprivredu, jer bi uvoz stranih proizvoda bio nekontrolisan. Nije jasno ni koja bi institucija bila nadlžena za carinsku i poresku politiku. Sve ovo, opoziciji niji bilo dovoljno.
"Potezanje ovog pitanja ovdje u Narodnoj skupštini je po meni više demonstracija nečeg drugog, nego neka ekonomska logika. Čak i u osnovama ako postoje stvari koje nisu dobro postavljene to je stvar pregovaranja i mi smo daleko od tog završetka sporazuma", kaže Mirko Šarović, predsjednik SDS-a.
"Mislim da je ovo pozivanje gospodina Dodika na veto po pitanju odnosa trgovinskih sa Velikom Britanijom suludo, i mi to nećemo podržati jer smatramo da Republika Srpska treba da gradi ekonomske veze sa svim zemljama u svijetu", kaže Nenad Nešić, predsjednik DNS-a.
A kakve su veze sa Velikom Britanijom, najbolje govori spoljna politika ove zemlje. Prema Republici Srpskoj, kaže Dodik, nikada nisu bili naklonjeni.
"Moramo imati širu sliku i moramo dobro da analiziramo situaciju. Ukoliko nam sada ovo prođe, budite sigurno na najezdu ovakvih rješenja koje ćemo dobiti u narednom periodu od zemalja sa Zapada. Onda će biti veoma teško braniti Republiku Srpsku. Ovo je posao svih nas, nije samo vlasti, opozicije posebno", dodaje Dodik.
Dodik je podsjetio i na vrijeme kada je Velika Britanija zagovarala usvajanje rezolucije u Savjetu bezbjednosti UN-a o Srebrenici. Pored opozicije, podršku vetu nije dala ni poslanička grupa „Zajedno za BiH“.