Народна скупштина Републике Српске требало би данас да разматра Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, усвојену на Свесрпском сабору.
У Декларацији се међу 49 закључака, ставова и циљева наводи да Свесрпски сабор констатује да српски народ представља јединствену цјелину.
"Српски народ је кроз историју имао више држава са различитим називима, те полаже право да баштини своју богату традицију", пише у тексту Декларације.
Свесрпски сабор констатовао је неопходност српског националног окупљања, те одлучио да је потребно редовно одржавати овај сабор, и то сваке двије године, а на њему би се разматрала најважнија национална питања уједињено, уз учешће представника Србије и Републике Српске, као и осталих представника српског народа из региона и свијета.
Свесрпски сабор нагласио је да је Република Српска јединствен и недјељив уставноправни субјект који самостално обавља своје уставотворне, законодавне, извршне и судске функције у складу са Уставом БиХ - Анексом четири Дејтонског мировног споразума и чија територија не може бити отуђена мимо Устава и закона Републике Српске.
"Свесрпски сабор не подржава резолуцију о Сребреници за коју су гласале 84 државе у Генералној скупштини УН, док је 109 држава било против, уздржано или није гласало. Том резолуцијом извршен је покушај колективног окривљавања целог српског народа, који је неприхватљив и не може бити спроведен у дело", наведено је у тексту Декларације.
У тексту је истакнуто да ће Декларација, након усвајања на Свесрпском сабору, бити понуђена на усвајање народним скупштинама Србије и Српске како би се обезбиједила њена пуна примјена у Републици Србији и Републици Српској.
На предложеном дневном реду Десете редовне сједнице парламента Српске је 20 тачака јер је дневни ред јуче допуњен на захтјев Владе Републике Српске са три тачке - Приједлогом закона о допуни Закона о банкама Републике Српске, Приједлогом закона о измјенама и допунама Закона о Инвестиционо развојној банци Републике Српске и Приједлогом закона о допуни Закона о унутрашњем платном промету, све по хитном поступку.
О ове три тачке водиће се обједињена расправа.
Сједница ће почети у 12.00 часова.