Влада Републике Српске и Министарство привреде Српске наставиће да подржавају инвестиционе пројекте у привреди, речено је у ресорном министарству.
Како се наглашава, Уредбом о измјенама и допунама Уредбе о поступку додјеле подстицаја за директна улагања, коју је недавно усвојила Влада Републике Српске, прецизиран је поступак додјеле подстицаја за директна улагања у смислу прописивања дијела оправданих улагања који се суфинансирају у случају набавке путем лизинга или одгођеног плаћања.
Један од разлога доношења уредбе је и прецизирање трошкова који не могу бити признати као оправдана улагања на реализацији пројекта и признавање понуде као документа који се доставља за нереализоване активности пројекта.
Извршена је и допуна у дијелу повећање процента реализације пројекта са 10 одсто на 30 одсто као услов за исплату средстава.
Поред тога, додаје се, због неизвјесности реализације пројекта у уговором предвиђеном року изазваних нестабилним тржиштем и покиданим ланцима снабдијевања, односно околностима на које привредни субјекти не могу да утичу, даје се могућност привредним субјектима да аплицирају на јавни позив у текућој години и под условом да пројекат из претходне године реализују до посљедњег дана трајања јавног позива.
Наведени рок се примјењује у случају да се трајање јавног позива оконча послије 30. јуна, под условом да је привредни субјект благовремено закључио анекс уговора којим је продужен рок за реализацију пројекта и достављање извјештаја.
У буџету Министарства привреде и предузетништва за 2024. годину за ове намјене планирано је 14.400.000 КМ на име подстицаја у привреди, и то као текући грант - подршка развоју привреде и побољшања ефикасности пословања и увођења нових технологија.
Министарство је планирало да се расположива средства у текућој фискалној години усмјере на пружање подршке реализацији инвестиционих пројекте чији је предмет набавка савремених технологија и опреме или развој и иновација које реализују привредни субјекти из сектора индустрија текстила, одјеће и обуће, метална и електро индустрија, индустрија гуме и пластике, папирна и графичка индустрија, индустрија грађевинских производа, односно производња осталих производ од неметалних минерала.
Поред поменутих области, право на подстицај могу остварити и привреди субјекти из области дрвопрераде (искључиво за дрвопрерађиваче више фазе прераде дрвета).
Предвиђено је да Уредба ступи на снагу осми дан од дана објављивања у Службеном гласнику Републике Српске и тада се стичу услови за објављивање јавног позива.
У Министарству наглашавају да се сваке године на јавни позив пријави више од 300 привредних субјеката из поменутих области.
Како се подсјећа, подстицајима за директна улагања подржавају се инвестиције привредних субјеката за набавку и увођење савремене опреме и технологије или половне опреме која није старија од осам година, речено је Срни у Министарству привреде и предузетништва Републике Српске.
Како се наглашава, најзначајније инвестиције односе се на набавку нових производних линија, дигитализацију производних процеса, ЦНЦ машина, робота, ласера и друго.
У ресорном министарству подсјећају да су у 2023. години одобрени подстицаји за 233 привредна субјекта који су планирали инвестирати у набавку опреме укупно 87.674.804 КМ /вриједност оправданих улагања/, од чега су 193 привредна субјекта пријавиле пројекат за набавку нових машина, а укупна вриједност ових инвестиција износи 76.699.746 КМ.
Набавку половне опреме, додаје се, планирало је 40 привредних субјеката, а вриједност ових инвестиција износи 10.975.058 КМ.
У министарству кажу да посебно охрабрује да су привредници, и поред отежаног пословања усљед поремећаја на тржишту, одлучили да инвестирају у набавку нове технологије и опреме, и на тај начин се боље позиционирали на тржишту.
"Са подстицајима вриједности 14,5 милиона у 2023. години подржана је реализација оправданих инвестиционих улагања привредних субјеката у износу од 87,6 милиона, за набавку производних линија, дигитализацију производних процеса, ЦНЦ машина, робота, ласера и друго", наводе у Министарству.
Највећа вриједност инвестиција реализује се у сектору металне и електро индустрије (31,4 милиона КМ), затим слиједи сектор дрвне (28,1 милион КМ).
Највише корисника подстицаја је из металне индустрије - 83 , а вриједност подстицаја 5,3 милиона КМ, затим слиједи дрвна индустрија са 72 корисника, вриједност подстицаја 4,5 милиона КМ, текстилна и обућарска индустрија 29 корисника, вриједност подстицаја 1,1 милион КМ.
Иако су буџетом планирана средства за ове намјене, од почетка примјене закона до данас, износила 38,9 милиона КМ, привредни субјекти, корисници подстицаја, у набавку и увођење савремене опреме и технологије, као и набавку половне опреме уложили 251,5 милиона КМ.
Како наводе у Министарству привреде и предузетништва, у току спровођења поступка додјеле подстицаја за директна улагања у 2023. години констатовано је да је потребно дјелимично интервенисати у садржају Уредбе о поступку додјеле подстицаја за директна улагања.