Радиоактивни отпад

Наставља се борба за Трговску гору

  • Извор: АТВ
  • 02.01.2025. 19:35

Питање Трговске горе остаје једно од најважнијих питања, како за 250 хиљада грађана у сливу ријеке Уне, тако и за цијелу Републику Српску.

Чека се да Хрватска објави Студију о утицају на животну средину, која је већ требало да буде готова. Експертски и правни тимови, као и друге заинтересоване стране послали су Хрватској бројне замјерке на сам нацрт Студије, јер је свима јасно да је изградња одлагалишта на граници са БиХ односно Републиком Српском неприхватљива, јасан је став из Српске.

"Сматрам да јесмо, и да ћемо бити спремни када Хрватска изађе са студијом. Тада нам предстоји права борба, сучељавање чињеница. Знам да смо спремни и надам се да ћемо успјети да у коначници спријечимо Хрватску да на Черкезовцу изгради одлагалиште радиоактивног отпада", каже Бојан Випотник, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске.

Ово је велики проблем и саме Европске Уније, па је важно што је  ангажована и правна кућа из Француске, која има дугогодишње искуство и пет успјешних сличних спорова, кажу из  Експетрског и правног тима. 

Хрвати су након интервенција тимова помјерили све активности до 2028. године јер поступак нису водили у складу са међународним правилима.

"Ако би се држали иједног међународног стандарда, тај отпад из НЕ Кршко би био одлаган управо тамо гдје настаје. Сам транспорт је до те мјере ризичан да је много сигурије, а и због већег искуства и кадрова у НЕ Кршко, тамо би могли обезбиједити одлагање радиоактиовног отпада, међутим Хрватска не жели да издвоји средства", рекао је Борислав Бојић, координатор експертског и правног тима за Трговску гору.

Хрватска међутим улаже средства у консултатнски тим из Велике Британије. Из Удружења грађана Грин тим подсјећају да Загреб већ 25 година игнорише ставове грађана Српске и БиХ. Незванично, студија је већ готова, а они су већ најавили да им тај документ служи само да формализују своје намјере да граде одлагалиште.

"Када су у питању истраживања која се односе на БиХ, она су подијељена у 6 области и нити једна није завршена. Добро је да неке подтеме јесу завршене, али 6 области нису комплетиране и на томе се заиста хитно треба радити. Са друге стране добро је да смо ангажовали међународну правну кући из Францске и похвале Савјету министара што су напокон успјели донијети ту одлуку да добијемо квалитетне и компетентне људе за ову област", каже Марио Црнковић, Удружење грађана "Грин тим".

Активисти су ових дана поставили и "радиоактивну јелку" на граничном прелазу у Новом Граду. То је, поручују само најава и упозорење каква нас година очекује када је у питању борба против изградње одлагалишта на Трговској гори. 

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм