У Предсједничкој библиотеци Администрације предсједника Руске Федерације у Санкт Петербургу 5. јуна одржана је Генерална скупштина Руског историјског друштва (РИС).
Догађају су први пут присуствовали шеф Представништва РИО у Републици Српској - директор Института за историју Универзитета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић и проректор за међународну сарадњу УВС Марко Гутал.
У интервјуу за Руску газету, познати српски научници скренули су пажњу на важност обједињавања заједничких напора са руским колегама у супротстављању фалсификовању историје које узима маха на Западу.
- Живимо у турбулентном периоду. Данас се догађаји који су се одиграли у 20. вијеку поново понављају. Дешава се још једна експанзија Запада на Исток. Православни српски народ, као што се то више пута дешавало, први је дочекао удар "нових крсташа" из НАТО-а, одупирући се њиховим агресивним плановима. Сада се води борба за нови свјетски поредак – мултиполарни свијет. Русија је одлучно стала на пут англосаксонским империјалистичким плановима, који су подразумијевали уништавање националног идентитета Руса и Срба и наметање наших основних ставова и вриједности. С тим у вези, изузетно је важно консолидовати напоре историчара из Руске Федерације, Републике Српске и Србије на подизању нивоа културе сјећања у нашим друштвима, посебно међу младима, како би се супротставили свим видовима историјског ревизионизма, да спријечи рехабилитацију и враћање нацизма у Европи. Учешће на Генералној скупштини РИО-а у Санкт Петербургу омогућило ми је, као шефу Представништва РИО-а у Српској, да "синхронизујем сатове" са руским колегама и изнесем начине за интензивирање наше даље интеракције. Пред нама су велики изазови. Српској историографији потребна је подршка руске научне заједнице. Цијенимо могућности које нам се отварају након јачања сарадње са Руским историјским друштвом. Трудимо се да дамо свој допринос заједничкој ствари - наводи Мастиловић.
Марко Гутал каже да Универзитет у Источном Сарајеву улаже напоре да ојача сарадњу Републике Српске и Руске Федерације, посебно у научној области.
- У свом посту покушавам да успоставим интеракцију са руским универзитетима и научним круговима. Наш универзитет је такође озбиљно напредовао у заштити историјске истине. У мају, у Институту историјских наука УВС и Представништву РИО у Републици Српској, одржан је округли сто на тему "Украјина, Русија и балканске паралеле", у оквиру којег су стручњаци из Руске Федерације и Републике Српске детаљно разматрали тему активног спољног утицаја на формирање радикалног национализма. Западни механизми за стварање вјештачких идентитета су демонтирани. Ове технологије су развијене још у Аустроугарској империји, када је деценијама од Руса створена нова нација – Украјинаца. Слични процеси су се одвијали и на Балкану. Историчари су истакли учешће у овим процесима правог римокатолика – Јернеја Копитара, који је сањао о словенској Аустрији, који је у 19. вијеку уложио све напоре да реформа српског језика доведе до његовог удаљавања од руског језика и књижевност. Након тога, Англосаксонци су ефективно користили сличне методе на територији бивше Југославије и Украјине - навео је Гутал.
Министар спољне трговине и економских односа у савјету министара Сташа Кошарац, који је допутовао у Руску Федерацију ради учешћа на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу, у интервјуу за Росијску газету, истакао је значај заједничког руско-српског супротстављања до све већег фалсификовања историје. "Истина је на нашој страни".
Кошарац каже да морамо заједно да бранимо истину и спријечимо историјски ревизионизам.