Академска заједница Републике Српске чврсто је опредијељена да не дозволи процес дезинтеграције и укидања Републике Српске стигматизацијом њеног настанка методама културног, политичког или симболичког конструисања нових наратива, један је од закључака округлог стола одржаног данас у Бањалуци.
Из Универзитета Републике Српске су саопштили да су представници академске заједнице позвали све државе чланице УН и међународне организације да се упознају са релевантним историјским чињеницама о дешавањима у Сребреници у складу са највишим етичким и научним принципима.
Све чланице УН су позване да заузму објективан став према питању грађанског рата у БиХ, нарочито према класификацији појединих догађаја у периоду од 1992. до 1995. године.
"Грађански рат у БиХ представља велику трагедију за сва три конститутивна народа /Србе, Хрвате и Бошњаке/ јер је довео до страдања више од 100.000 људи на свим зараћеним странама, што укључује и више од 30.000 жртава српског народа сребреничке регије и Подриња, као и цијеле БиХ", подсјетили су представници академске заједнице.
Академска заједница најоштрије осуђује покушај злоупотребе УН, нарочито Генералне скупштине, од појединих чланица и интересних група у вези са најављеном резолуцијом о Сребреници, која претендује да српском народу и Републици Српској наметне квалификацију геноцидног народа и за геноцид одговорних субјеката.
Упозорила је на свеобухватне посљедице које би евентуално усвајање резолуције о Сребреници произвело на међународном плану, појаснивши да ће се усвајање оваквог документа рефлектовати и на односе између конститутивних народа у БиХ стварањем атмосфере неповјерења и анимозитета, те додатно продубити политичка криза у БиХ.
"Повеља УН обавезује вас да чувате свјетски мир, штитите људска права, промовишете владавину права и демократију и да поштујете права суверених народа", поручили су представници академске заједнице.
Нагласили су да ће се у наредном периоду кроз научни рад још активније укључити у расвјетљавање догађаја из грађанског рата у БиХ с циљем истинитог приказа ратних дешавања.
Академска заједница је донијела закључке на округлом столу посвећеном најављеној резолуцији о Сребреници у Генералној скупштини УН полазећи од принципа да је истина највиша вриједност научног и академског дјеловања и да наметање, прикривање и искривљивање историјских чињеница и истине представља флагрантну злоупотребу.
Подсјетили су да се у случају предложене резолуције о Сребреници ради о инструментализацији људског страдања, напомевши да је живот сваког човјека неприкосновен и да свака жртва, без обзира на расну, етничку, вјерску и другу припадност, захтијева максимални пијетет и исти правни и политички приступ, без прејудицирања и волунтаристичких политичких циљева.