Након понижења које су доживјели када су у тој банци напрасно одлучили да радницима АТВ-а спријече прилив новца на рачуне, и још без икаквог здравог разума то правдали америчким ОФАК-ом и злогласном листом санкционисаних, радници АТВ-а су одлучили да промијене банку, јер не желе да проживљавају сличне ситуације.
Раде то и други незадовољни корисници.
Готово двије седмице нема назнаке да ће НЛБ банка промијенити свој став према радницима АТВ-а и њиховом основном праву као физичких лица на посједовање банковног рачуна.
Банка јесте одобрила исплату плата наредног дана, али нико више не гарантује да се то исто неће поновити. Банке у Републици Српској и БиХ веома добро послују, и зато би требало да поштују права радника, који нису прекршили никакав закон, мада право на рачун у банци имају чак и криминалци. У Савезу синдиката су јасни, неко треба да одговара.
"Банке на простору Српске имају све већи профит, добро зарађују и врло скупо продају новац и нашим привредницима, али и нама физичким лицима. Када је ријеч о радницима АТВ и другима у Српској, Уставом, законом, конвенцијама, европским стандардима, право на рад и зараду не може нико да забрани. Банка не може да забрани да се трансферише новац радника, то је кривично дјело, и таква банка мора бити санкционисана у складу са законима, и сада је на потезу Агенција за банкарство и она тај потез мора да одради", каже Ранка Мишић, предсједник Савеза синдиката Републике Српске.
Институције Републике Српске су реаговале када је ријеч о америчким санкцијама за физичка лица. Њима је омогућено да плате примају у готовини путем поште. Међутим, овдје је ријеч о људима који апсолутно никакве везе немају са америчким санкцијама, а НЛБ банка управо то жели да својевољно стави радницима на терет.
"Министарство рада и ја као министар само лично незадовољан из више разлога. Прво, тиме се крше основна људска права, право на рад, право на зараду, друго, притисак на медије од стране страних амбасада чија су пуна уста демократије, слободе медија, људских права да се на овај начин врши притисак, то је неприхватљиво. Ми смо реаговали из тих разлога, измијенили смо закон о раду, гдје се омогућава да се за физичка лица могу плате исплаћивати путем готовог новца путем поште. Мислим да се на овај начин може превазићи овај проблем, али сам непријатно изненађен оваквим начином поступањем НЛБ банке која ради на овим просторима и која би требало да прати прописе", каже Данијел Егић, министар рада и борачко инвалидске заштите Српске.
Све ово прати Агенција за банкарство Републике Српске. Док радници мијењају банке због самовоље НЛБ банке, и док та иста банка уопште не брине како ће ти исти радници враћати своје обавезе попут кредита, у Агенцији кажу за све постоје рокови прописани законом, у овом случају 45 дана.
"Уколико се то установи да је дошло до кршења, Агенција за банкарство је дужна да у складу са законом, изрекне мјере које су дефинисане законом, међутим, морамо да водимо рачуна да ако установимо да је било прекршаја, да банка више не смије да понавља прекршај, јер ако се деси да понавља идентичне грешке, онда санкције могу бити да буду далеко веће, каже Срђан Шупут, директор Агенције за банкарство Републике Српске.
Све ово је показатељ колико је банкарски сектор заправо мимо законског оквира Републике Српске, упозоравају економисти. Јер како другачије протумачити чињеницу да банке више слушају чиновнике америчке администрације, под чијим уцјенама вјероватно попуштају, него што се придржавају важећих закона и права грађана Републике Српске.
"Није проблем само у радницима АТВ-а. Ово је сада један много шири проблем којег смо тек сада свјесни, а то је да се банкарски систем одвојио од нас, као клијената и грађана, а све што зараде, зараде од нас", каже Горан Радивојац, економиста.
А пошто банкарима очигледно није јасно како ствари функционишу када је ријеч о физичким лицима и њиховим рачунима, ево и подсјетник. Када отварате рачун у некој банци, потребна вам је само лична карта и потврда пребивалишта, не морате бити запослени, дакле ко гдје ради или не ради, савршено не би требало да интересује нити једну банку. Подсјећа на ово и омбудсман за банкарски сектор.
"За облигационе уговоре, у које спадају и сви уговори о банкарским услугама, карактеристична је та релативност. Дакле, потпуна одвојеност од било којих других уговора. Могло би се констатовати да не постоји уговорни однос, између банке, у којој поједини запослени АТВ-а имају рачун, и њиховог послодавца, него они само имају уговоре о банкарском текућем рачуну, са појединачним физичким лицима, који стицајем околности раде код неког послодавца", каже Владимир Рудић, омбудсман за банкарски сектор.
И на крају подсјетник, о томе да ли ће неки радник добити зарађену плату, одлучују чланови управе НЛБ банке, који су и сами били умијешани у бројне афере. Исти људи које су из других банака буквално отјерали због неправилности у раду. Али ваљда је битно шта им нареди Тод Булок из америчке администрације, иако ни његовом шефу Џејмсу О Брајену није јасно зашто у свему овоме испаштају радници.