Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da ono što su nametali visoki predstavnici u BiH ne može i neće ostati trajno, te da ono što su nametnuli mora da bude ponovo razmatrano, uređeno i dovedeno u okvire Ustava.
Dodik je naglasio da je njegov politički cilj dejtonska pozicija Republike Srpske - samo ono što piše u Ustavu BiH i Dejtonskom mirovnom sporazumu.
On je rekao da će ono što je dogovoreno na sastanku političkih lidera stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biti i ispoštovano i naglasio da se sve što se radi, radi zarad pozicioniranja Republike Srpske.
"Naravno da treba uvažiti i druge. Imaju i oni svoje interese", rekao je Dodik i dodao da se na nivou Sarajeva upravo iz ovih razloga i raspravlja, u okviru redovnih konsultacija.
On je ocijenio da je Republika Srpska u odličnoj poziciji, te da je potreban samo nacionalni i narodni dogovor da više nikada niko ko bude na vlasti kod Srba ne bude u bilo kakvoj "varijanti" sa SDA, čija je struktura usmjerena na ukidanje Republike Srpske.
Dodik je istakao da je SDA sinonim za "potapanje" Republike Srpske, zbog čega je bilo važno skloniti pritisak sa Srpske i to je učinjeno izbacivanjem SDA.
On je podsjetio na period /Osmana Mehmedagića/ Osmice, Bisere Turković, navodeći da je SDA učinio mnogo toga što nije moglo da bude iskontrolisano, kao što je, recimo, sektor obavještajne zajednice.
"SDA se nudi kao građanska opcija kod Srba. Pa, čak je bilo nekih Srba koji su i bili njihova struktura. Nisu uspjeli, sklonjeni su iz vlasti. Postoje indicije, pa i dokazi da je jedan od saradnika te službe bio /Dragan/ Mektić, bivši ministar bezbjednosti u Savjetu ministara, koji je prije dolaska na tu dužnost, bio saradnik te Obavještajno-bezbjednosne agencije. Sada tragamo da vidimo koliko je primio naknade", rekao je Dodik za RTRS.
On je istakao da sigurno i kod drugih postoji želja za ukidanjem Republike Srpske, ali da su mnogo racionalniji od SDA strukture.
"Željko Komšić je u Predsjedništvu BiH, u političkom smislu, potpuno diskvalifikovan. To najviše odgovara Hrvatima. I treba. Hrvati su u pravu oko toga. Denis Bećirović može biti koristan samo za neuspjeh. Do sada sam o njemu sve rekao", istakao je Dodik.
Dodik je rekao da je potpuno uvjeren da Republika Srpska ne bi postojala već 10 godina, da nije bilo njega i politike koju su vodili.
Dodik je naglasio da je na čelu Republike Srpske jer je isključivo čovjek Srpske i njenog naroda, a ne ruski ili američki.
SRPSKA NIJE IZOLOVANA, NALAZI SE U NAJBOLJEM STATUSNO-POLITIČKOM TRENUTKU
Dodik kaže da BiH mora da funkcioniše kao zajednica dva entiteta i tri konstitutivna naroda koja moraju biti jednako predstavljena, te da je Republika Srpska u najboljem statusno-političkom trenutku.
Dodik je rekao da identičan stav ima i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović sa kojim je juče razgovarao.
On je naveo da izjave da je Republika Srpska izolovana, nemaju uporište i da to nije tačno.
"Dokazao sam da nije. To dokazuje i nedavna posjeta mađarskog premijera Viktora Orbana i sastanci s njim. To dokazuju i moji jučerašnji sastanci sa Milanovićem i predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem", rekao je Dodik.
Dodik je rekao da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, sa delegacijom, 3. avgusta dolazi u Republiku Srpsku, te da će tada biti održani sastanci o najvažnijim temama.
"Moja obaveza, kao predsjednika je da gradim najbolje odnose sa Srbijom i ja ih gradim", rekao je Dodik za RTRS.
On je istakao da je ovo period najintenzivnije izgradnje.
"Vučić je podigao Srbiju. Voljeli ga ili ne, on je podigao Srbiju i politički i ekonomski. Pomaže Republiku Srpsku, ali Srpska pomaže Srbiju u onim kapacitetima kojim raspolaže. Možemo da budemo dobar partner", rekao je Dodik.
Uvažavanje Srpske kod Srbije, smatra Dodik, vidljivo je i u prihvatanju da sjednica dvije Vlade bude održana u Srpskoj.
"Objektivno, to je uvažavanje i partnerstvo, a ne nametanje. Ponosan sam da smo uspjeli da obezbjedimo interes državnog rukovodstva Srbije da sjednemo ovdje", rekao je Dodik i istako da samo snažna Srbija učvršćuje poziciju Srpske.
On je dodao da vlast u Republici Srpskoj u kontinuitetu drži hrvatski stav po pitanju BiH, jer i Hrvatima u BiH odgovara stav da je BiH zemlja tri konstitutivna naroda sa istim pravima.
"Taj stav je bilo potrebno potvrditi. Da nisam otišao, onda pričaju nešto, kad odem, onda što si otišao. Ja razumijem da imaju jedan nivo nepodnošljivosti prema meni", rekao je Dodik.
On je naveo da postoje određeni problemi oko projekata koje finansira EU, te poručio da će i to biti riješeno.
Dodik je istakao da su ovo najbolji trenuci Republike Srpske u statusno-političkom smislu, te da Srpska nikada nije imala bolje ekonomske pokazatelje.
SRPSKA NEĆE NAPUSTITI POZICIJU ODBRANE SVOJIH INTERESA, OPOZICIJA NE RAZUMIJE PROCESE
Predsjednik Republike Srpske poručio je da Republika Srpska neće napustiti poziciju odbrane svojih interesa, te naglasio da će sudije Ustavnog suda BiH biti izabrane kada se donese zakon o tom sudu.
Dodik je rekao da opozicija u Republici Srpskoj ne razumije procese i strategiju, te naveo da je neimenovanjem sudija iz Republike Srpske spriječena mogućnost donošenja privremene mjere u Ustavnom sudu BiH.
"Kada smo rekli da nema sudija iz Republike Srpske dok se ne riješi ovo pitanje ukinuto je malo vijeće Ustavnog suda BiH, koje, opet, između ostalog, donosi privremene mjere, kao kada donesemo zakon, a oni ga zabrane istog dana. To je privremena mjera. Sada je ne mogu donijeti jer nema kvoruma", rekao je Dodik.
On je istakao da zaključci Narodne skupštine Republike Srpske nisu narušeni jer su u skladu sa njima pokrenute procedure, te naglasio da opozicija mogućnost pokretanja procedure za izbor sudija iz Srpske u Ustavni sud BiH prikazuje kao da je to već završeno.
"Taktiku i strategiju ne razumiju ili ne mogu da razumiju svi koji se bave politikom.
Rekao sam, moguće je da ćemo pokrenuti proceduru, a oni to prikazuju kao da je već završeno. Ništa nije završeno, moguće je da ćemo pokrenuti. To je procedura, to nije nikakva odluka", rekao je Dodik za RTRS.
On je naglasio da se Republika Srpska protivi nakaradnoj proceduri koja godinama postoji u Ustavnom sudu BiH i istakao da bi to pitanje davno bilo završeno da je zavisilo od njega.
"To pitanje je dvoslojno - prvo morate da riješite pitanje stranih sudija u skladu sa Ustavom i kasnije da dođete do zakona o Ustavnom sudu BiH kako bi bili sigurni da Ustavni sud isključivo ocjenjuje ustavnost određenih akata. Ustavni sud je sada preuzeo praksu sudova i presuđuje u okviru toga", napomenuo je Dodik.
On je napomenuo da kod muslimana postoji imaginacija da ako odu strane sudije, oni gube BiH.
"Niste izgubili dejtonsku Bosnu, ali izgubili ste vašu iluziju. To je tačno", naglasio je Dodik.
Prema njegovim riječima, pred BiH je težak put kada je riječ o EU, ali je situacija relaksirana otvaranjem spornih pitanja kao što je Ustavni sud BiH, što je i sastavni dio 14 ključnih prioriteta koje je ranije postavila Evropska komisija.
Dodik je podsjetio da je BiH bila u obavezi da pet godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma imenuje domaće sudije u Ustavni sud BiH, te da se ovo pitanje nalazi i na spisku 14 prioriteta EU.
On je naveo da je u prioritetima i formiranje posebnog odjeljenja pri Visokom sudskom i tužilačkom savjetu, što će se prvo naći u formi nacrta, a riječ je o praćenju imovinskog stanja sudija.
"Mislim da je to najkorumpiranija struktura i treba to uraditi. To ne mijenja suštinu našeg prigovora da je to vanustavna institucija. Ima vremena kada ćemo i o tome pričati", naveo je Dodik.
Kada je riječ o zakonu u Sudu BiH, Dodik je naveo da će taj dokument prvo razmatrati radna grupa, te dodao da je od interesa EU i zakon o sukobu interesa.
Uprkos kritikama predstavnika EU i SAD, Dodik je rekao da Republika Srpska ostaje pri svojim stavovima i politici, te da zakoni o neprihvatanju "visokog predstavnika" i neobjavljivanju odluka Ustavnog suda BiH ostaju na snazi.
"Kada smo došli na sastanak od nas je isključivo traženo da preduslov bude da se povuku ovi zakoni. Mi smo rekli da o tome ne možemo ni da razgovaramo. Da li je neko ukinuo te zakone? Da li ih je neko doveo u pitanje? Tamo je rečeno, kada dođe do zakona o Ustavnom sudu BiH doći će i do imenovanja sudija u skladu s tim", istakao je Dodik.
On je podsjetio da Kristijan Šmit ništa nije pokušao nakon što je potpisao ukaze i kada su zakoni stupili na snagu u Republici Srpskoj.
Dodik je naglasio da je i pitanje Šmita svima jasno, da je Šmit delegitimisan i da generalni sekretar UN Antonio Guteres nije potvrdio da je Šmit imenovan.
Dodik je podsjetio da je Guteresu poslato pismo da samo odgovori na prosto pitanje da li je Šmit imenovan ili nije. "On je odgovorio da nije, jer nije potvrdio da jeste, a onda dao sebi pravo da nešto tumači. Mi to njega nismo pitali", rekao je Dodik.
On je ponovio i stav o imovini Republike Srpske - da Srpskoj pripada sve što je na njenoj teritoriji.
Govoreći o opoziciji, Dodik je rekao da za SDS ima nade da se vrati na patriotske odnose, ali da PDP nema šanse.
"PDP je na izdajničkom putu. SDS-u treba da se vrati dimenzija državotvornosti. Oni su najjača opoziciona partija koja je enormno davala ustupke PDP-u", rekao je Dodik i dodao da je normalno da postoji opozicija.