Potezi Кristijana Šmita niti su u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, niti doprinose stabilizaciji i smirivanju tenzija u BiH, naprotiv, kriza je produbljena, a zemlja vraćena deceniju i po, kaže Nenad Nešić, predsjednik DNS-a, povodom odluke Кristijana Šmita da nametne izmjene i dopune Zakona o zabrani raspolaganja državnom imovinom.
Nešić kaže da se nakon svega postavlja pitanje ''da li to zapad želi, dajući podršku bošnjačkim političkim elitama, još jednu veliku krizu u dvorištu Evropske unije?''.
''Nepojmljivo je da se 26 godina nakon rata jedan čovjek, stranac, ovdje ponaša kao gubernator koji je iznad institucija u ovoj zemlji. S jedne strane nam pričaju o evropskoj perspektivi, a s druge strane Republici Srpskoj oduzimaju nešto što imaju regije u Evropi – upravljanje imovinom, šumama, rekama i zemljištem. To dvoje je u potpunoj koliziji'', ocijenio je Nešić.
Predsjednik DNS podsjeća da čak ni Pediju Ešdaunu nije palo na pamet da Republici Srpskoj oduzme pravo da uređuje svojinske i obligacione odnose jer to njeno pravo je utemeljeno u Dejtonskom sporazumu.
''OHR je 2009.godine objavio spisak državne imovine u BiH i na tom spisku nema ni rijeka, ni šuma, ni zemljišta. Od 2011. godine do danas, Ustavni sud BiH, kao politički instrument SDA i stranaca, svjesno poistovjećuje javno dobro i državnu imovinu, i suprotno ranijim tumačenjima OHR-a, od Srpske otima poljoprivredno i šumsko zemljište, šume, rijeke. I sada, to njihovo nasilje nad Dejtonom verifikuje Кristijan Šmit'', konstatuje Nešić.
To što smo mali, dodaje on, ne znači da se nećemo pravnim i demokratskim putem boriti za ono što pripada Republici Srpskoj i njenim građanima.
“Očekujem da bude sazvana sjednica Narodne skupštine Republike Srpske i da svi zajedno, i opozicija i vlast, dođemo do koraka i poteza kojima ćemo zaštititi ono što pripada Republici Srpskoj. Nije vrijeme da se bježi od kamera i odgovornosti. Svi moramo stati uz Republiku Srpsku”, izričit je Nešić.