Делегат Клуба српског народа

Новаковић Бурсаћ: Правобранилаштво у одређеним предметима право власништва књижило на БиХ

  • Извор: СРНА
  • 23.11.2023. 19:26

Делегат Клуба српског народа у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ указала је на мањкавости извјештаја о раду Правобранилаштва БиХ за прошлу годину, који данас није усвојен у овом дому, истичући да је у извјештају наведено да је у одређеним предметима право власништва књижено на БиХ.

Бурсаћева је појаснила да је ријеч о предметима у ФБиХ, као и да то представља још већи проблем, јер таква пракса може да води до правне несигурности.

"Ако неко у ФБиХ прихвата тај начин књижења и када се погледа у контексту шта они све сматрају да је државна имовина, мислим да ће власт у ФБиХ на свим нивоима ући у проблем, што Република Српска себи неће дозволити“, нагласила је Бурсаћева.

Према њеним ријечима, Правобранилаштво је у извјештају о раду за 2022. годину навело да ради по Закону о привременој забрани располагања државном имовином БиХ, који је, како је појаснила, до 2008. године имао своју генезу и потврду Парламентарне скупштине.

"Његова сврха је забрана располагања, а не одређивање титулара. Тај закон не предвиђа процесна питања када је ријеч о тој материји“, рекла је Бурсаћева новинарима у Сарајеву.

Она је додала да су посланици СДС-а, ПДП-а и Листе за правду и ред у Представничком дому, гласајући за овај извјештај, прихватили неправну праксу Правобранилаштва које се позива на измјене овог закона које је наметнуо Кристијан Шмит иако то, према њеним ријечима, није могао.

"Индиректно су те странке својим гласањем ушле у зону из које не знам како ће се извући“, навела је Бурсаћева.

Говорећи о данашњој сједници Дома народа и расправи о извјештајима финансијске ревизије институција БиХ, она је нагласила да је највише пажње привукао извјештај Министарства иностраних послова у Савјету министара и Комисије за очување националних споменика.

"Данас смо свједочили немилим сценама када се можда и раскринкао покушај политичке заштите тешке незаконитости и злоупотреба у одређеним институцијама. Скренућу пажњу на Комисију за очување националних споменика која своје надлежности црпи из Анекса осам Дејтонског мировног споразума, а у протеклим годинама се претворила у све и свашта до мјере да се у овим данима брани истекли мандат једног од функционера Комисије“, рекла је Бурсаћева.

Она је истакла да ће се, кроз истражну парламентарну комисију која ће бити основана и која ће радити сходно Закону о парламентарном надзору, стећи бољи увид у то шта се дешава у Комисији за очување националних споменика.

Пратите нас и путем Вибера

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 15:30 Преко Атлантика (Р)

    Преко Атлантика (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:40 Народ Прича (Р)

    Народ Прича (Р)

  • 17:00 Одметница (Р) (12+)

    Одметница (Р) (12+)

  • 17:50 Емисија: Тајне музеја

    '''Емисија: Тајне музеја