Angažman šefa Delegacije EU u BiH Johana Satlera sveo se na zauzimanje strane i reviziju istorije i ne doprinosi pomirenju BiH, izjavila je Srni šef Kluba SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać.
Bursaćeva je navela da su neshvatljive i nekompatibilne sa dobrim namjerama izjave i djelovanja pojedinih predstavnika međunarodne zajednice u BiH kojima navodno nastoje da doprinesu pomirenju i razumijevanju čineći suprotno, kao što je učinio Satler na svom blogu povodom komemoracije u Srebrenici.
Fascinantno je, kaže, kako je Satler tokom svog angažmana u BiH prvo zapostavio, a nakon toga apsolutno zaboravio ciljeve i vrijednosti na kojima počiva EU.
"Razočarava činjenica da EU vrijednosti poput promocije mira, slobode, sigurnosti, pravde, solidarnosti, poštovanja kulturnih i jezičkih različitosti nemaju mjesta u njegovom angažmanu u BiH, koji se sveo na zauzimanje strane i reviziju istorije. Za nadati se da će ih se sjetiti i konačno primijeniti u svom radu u BiH", naglasila je Bursaćeva.
Zločin i zločinci, kako je naglasila, bez dileme i zadrške moraju da budu adekvatno kažnjeni, žrtve dostojno i dostojanstveno pamćene, a pomirenje koje nema alternativu mora biti izgrađeno na utvrđivanju i prihvatanju istine.
"U tom procesu nema mjesta za dvostruke poruke i aršine, površne mirotvorce, posebno ne za loše diplomate i političare", naglasila je Bursaćeva.
Ona je istakla da srpskom narodu, vijekovima nastanjenom s lijeve obale Drine, nije potrebno objašnjavati šta je istrebljenje i pokušaj brisanja identiteta, jer je tokom 20. vijeka nekoliko puta na sopstvenoj koži i u punom smislu iskusio šta zaista znače te brutalne ideje i termini.
"Međutim, previše puta smo se uvjerili da je pogrešno kvalifikovanje činjenica i događaja upravo podloga za stvaranje nepovjerenja i novih sukoba koje ne želi niko dobronamjeran ko planira život na ovim prostorima, a vrlo je izvjesno da su potrebni karijeristima koji prolazno borave u BiH i onima koji bi da prekroje zemlju po svojoj viziji", navela je Bursaćeva.
Ona je dodala da bi istorija trebalo da bude učiteljica, ne tamničarka života, te da kao nauka mora da se bavi utvrđivanjem i sistematizacijom činjenica, analizom i zaključivanjem.
"U tom procesu nije moguće doći do ispravnog rezultata ukoliko ga pokušavate sagraditi na pogrešnim postavkama, kao što nije moguće doći do pravilnog i punog razumijevanja ukoliko koristite dvostruke poruke i aršine kojih je prepun Satlerov blog", napomenula je Bursaćeva.
Prema njenim riječima, to najbolje pokazuje nametanje i istrajavanja na narativu da su s jedne strane u i oko Srebrenice stradali "muškarci i dječaci", dok su neki drugi "pripadnici vojske", koja je valjda slijedeći pomenuti narativ, "zaslužila" da bude pobijena i čiji se pomen doživljava kao "smišljena provokacija".
"Previše je nevinih žrtava, živih svjedoka i previše naučnih činjenica koji demantuju i jedno i drugo, tako da se svako njihovo zanemarivanje jedino može tumačiti kao zlonamjerni pokušaj stvaranja političkog ili politikantskog `tona za budućnost`", istakla je Bursaćeva.
Satler je u tekstu na blogu ambasadora EU u BiH povodom obilježavanja dešavanja u Srebrenici napisao da "riječi kao što je pomirenje zvuče isprazno ili čak uvredljivo za žrtve".