I Prvog srpskog ustanka

Obilježavanje Dana boraca u Srpskoj: Da njih nije bilo, pitanje gdje bismo danas bili

  • Извор: Агенције
  • 14.02.2023. 12:00

U mnogim gradovima i opštinama u Republici Srpskoj danas se obilježava Dan boraca Srpske i Dana Prvog srpskog ustanka.

U manastiru Dobrun kod Višegrada služen je parastos povodom obilježavanja Dana boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i 219 godina od Prvog srpskog ustanka.

Parastosu koje je služilo lokalno monaštvo prisustvovali su vršilac dužnosti ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Siniša Karan, predstavnici Vlade Srbije, Boračke organizacije Republike Srpske (BORS), opštine Rudo, te načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević.

Predsjednik Boračke organizacije Višegrad Aleksandar Savić poručio je da je Republika Srpska velika vrijednost koju treba čuvati, a koja je natopljena krvlju onih koji su branili slobodu srpskog naroda.

"Nadam se da buduće generacije neće imati sudbinu naših predaka i da neće morati svoju slobodu da brane", rekao je Savić novinarima u Višegradu na obilježavanju Dana boraca Republike Srpske i Dana Prvog srpskog ustanka.

Na Centralni spomenik na Trgu palih boraca u Višegradu danas su položeni vijenci. Vijence su položili izaslanik predsjednika Republike Srpske Aleksandra Mićić, vršilac dužnosti ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Siniša Karan, predstavnici Vlade Srbije, delegacije Narodne skupštine Srpske u kojoj su poslanici Strahinja Bašević, Ognjen Bodiroga i Nebojša Vukanović, zatim poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH Sanja Vulić i LJubica Miljanović.

Poštu je odala delegacija Boračke organizacije Srpske /BORS/, koju predvodi predsjednik Radan Ostojić, načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević, načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica, načelnik opštine Novo Goražde Mila Petković, predstavnici opština Rudo, Foča i Bileća, te udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata.

I na Spomenik voždu Karađorđu u Dobrunu kod Višegrada danas su položeni vijenci i cvijeće u znak sjećanja na poginule ustanike u Prvom srpskom ustanku.

U Donjem Duboviku, administrativnom centru opštine Krupa na Uni, jutros su, povodom Dana boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, položeni vijenci i prislužene svijeće kod centralnog spomen-obilježja poginulim borcima 11. Krupske lake pješadijske brigade.

Sekretar Boračke organizacije Rade Milešević rekao je Srni da je u redovima 11. Krupske lake pješadijske brigade bilo 2.960 boraca, poginulo je 310, a ranjeno njih 938.

Krupska brigada je dva puta odlikovana Ordenom Nemanjića.

U proteklom ratu život su dala 23.752 pripadnika Vojske i policije Republike Srpske.

Predsjednik opštinske Boračke organizacije Kotor Varoša Miladin Savanović rekao je da je za odbranu ove opštine u proteklom ratu život položilo 305 boraca.

"Da nije bilo hrabrih boraca koji u najtežim situacijama nisu napuštali rovove, pitanje je gdje bismo danas bili. Oni su ginuli svjesni da bi branili nejač, svoja sela i svoj narod, što je za najdublje poštovanje", istakao je Savanović povodom Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata i Dana Boračke organizacije Republike Srpske koji je danas obilježen u Kotor Varošu.

On je dodao da je ovo dan evociranja uspomena na put kotorvaroških ratnih jedinica i saboraca koji su ugradili svoje živote u temelje Republike Srpske.

Savanović je čestitao praznik i istakao da je 14. februar jedan od najznačajnijih datuma u istoriji srpskog naroda, jer se danas obilježava i 219 godina od podizanja Prvog srpskog ustanka.

U Milićima je danas obilježen Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i 219 godina od podizanja Prvog srpskog ustanka, a služen je parastosa u Spomen-sobi i položeno cvijeće na centralno spomen-obilježje.

Predsjednik Boračke organizacije Dragutin Đuričić izjavio je novinarima da nikada neće zaboraviti one koji su živote ugradili u temelje Republike Srpske, apelujući na nadležne institucije da u narednom periodu više pažnje posvete bivšim borcima koji se nalaze u teškoj materijalnoj situaciji.

"Nadamo se da će se status ove populacije poboljšati jer su mnogi oboljeli, nisu zaposleni, u nemogućnosti su da nađu posao. U prošloj godini je na Birou rada bilo oko 340 boraca. Zadovoljni smo saradnjom sa lokalnom vlašću i izdvajanjima, koja su u skladu sa mogućnostima", naveo je Đuričić.

 U Novom Gradu je obilježen Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata, a tim povodom položeni su vijenci i prislužene svijeće kod Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima Vojske Republike Srpske (VRS).

Predsjednik Boračke organizacije Novi Grad Marinko Gačić rekao je da su borci VRS dali nemjerljiv doprinos u odbrani Srpske.

"Danas odajemo počast našim saborcima koji su nam ostavili u zavjet čuvanje Republike Srpske", rekao je on.

Zamjenik načelnika opštine Bojan Lukač rekao je da opština Novi Grad ima dobru saradnju sa organizacijama proisteklim iz minulog rata.

Polaganjem vijenca na centralno spomen-obilježje poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata u Ugljeviku danas je obilježen Dan boraca Republike Srpske.

Predsjednik Boračke organizacije Ugljevik Jovan Marinković čestitao je Dan boraca svim pripadnicima Vojske Republike Srpske i podsjetio da su upravo oni najzaslužniji za njenu odbranu.

"Do sada je mnogo toga urađeno na području opštine Ugljevik za porodice poginulih boraca, kao i ratnih vojnih invalida", rekao je Marinković novinarima.

Načelnik Ugljevika Vasilije Perić zahvalio je borcima za doprinos u odbrani Republike Srpske i srpskog naroda na ovim prostorima.

Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata obilježava se u Republici Srpskoj 14. februara. U Odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992. do 1995. godine bio je angažovan 215.671 pripadnik Vojske Republike Srpske, a njih 23.184 položili su živote za odbranu Srpske.

Prvi srpski ustanak podignut je 15. februara 1804. godine u Orašcu, a u njemu su, osim hajdučkih četa, učestvovali seosko stanovništvo i srpska vojska koja je imala 25.000 vojnika.

Organizatori obilježavanja Dana boraca Srpske i Dana Prvog srpskog ustanka su BORS i Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Тагови: