1026 бомби и ракета, укупно 10.000 тона експлозива и ко зна колико осиромашеног уранијума бацио је злочиначки НАТО пакт на Републику Српску 1995 године. Посљедице су трајне, а огледају се у великом броју обољелих од малигних болести. НА својој кожи је то осјетила породица Галинац.
НАТО бомбе су убиле њихове најмилије, Раденка и Радмилу кобног 9. септембра 1995. године. Чланови породице пред камере нису жељели, кажу смисла нема да причају у празно. Један од Раденкових сабораца, данас министар у Савјету министара поручује, били смо у праву када смо одлучно рекли не НАТО пакту.
"Тај дан смо били заједно. Он је дошао овдје у Војковиће да брату ода помен. Ту ноћ смо обавијештени да се десило НАТО бомбардовање на локалитету Семизовца тачније Дубине. Тада смо организовали полицију и дошли у Блажуј. Дошла је јединица војне полиције која је даривала крв. Било је код нас оптимизма да ће Раденко преживјети, а већ смо имали информацију да му је сестра преминула", рекао је Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.
Зашто је НАТО агресорима сметала болница Жица, домови здравља, куће и школе, санитетска возила, питају из Борачке организације Српске.
"И опет нам нису ништа могли. Зато што су Срби челични, а град Српско Сарајево и Република Српска херојска Република и на основу тога могу да одам почаст свим припадницима Војске, Министарства унутрашњих послова, али и грађанима Републике Српске", рекао је Горан Шеховац, члан Предсједништва БОРС-а.
Владе Српске Србије јединствене. Нећемо дозволити да се забораве жртве НАТО агресије.
"Наше је да се сјећамо и да никада не заборавимо жртве које су дате за Републику Српску. За ове жртве нико до сада није одговарао", рекао је Небојша Видаковић, помоћник министра за борачко-инвалидску заштиту Републике Српске.
"Република Србија је увијек ту за братску Републику Српску. Да обиљежавамо да не заборавимо жртве, али и све друге који су страдали у НАТО агресији", рекао је Ђорђе Тодоров, државни секретар у Министарству за рад и борачка питања у Влади Србије.
Западни фактор је НАТО агресијом на Српску, дефинитивно одлучио да се сврста на страну непријатеља српског народа у Одбрамбено-отаџбинском рату, покушавајући да Србе трајно истјера са ових простора каже градоначелник Источног Сарајева.
"Не постоји нико у међународној заједници у овој земљи који ће на данашњи дан рећи да је страдало више од 70 цивила недужних у периоду од 30 августа до 20 септембра 1995. године. Само зато што су били Срби. И данас само ми обиљежавамо овај датум и никада нећемо престати да обиљежавамо", рекао је Љубиша Ћосић, градоначелник Источног Сарајева.
Током септембра 1995. године НАТО бомбе су убиле најмање 50, а раниле 130 цивила и војника, те причиниле огромну материјалну штету.