Шамац

Обиљежене 32 године од оснивања Друге посавске бригаде

  • Извор: Агенције
  • 17.05.2024. 19:25

У Шамцу су данас обиљеженe 32 године од формирања Друге посавске бригаде, кроз коју је прошло око 7.000 бораца од којих је 500 погинуло у Одбрамбено-отаџбинском рату, а више од 1.200 рањено.

Након изношења ратне заставе, парастос је служио шамачки свештеник Ненад Тојић, а положени су вијенци поред Централног споменика погинулим борцима у Одбрамбено-отаџбинском рату од којих су 362 била са шамачког подручја.

Предсједник Борачке организације Шамац Радован Зорановић, који је био и ратни командант Шестог батаљона Друге посавске бригаде, рекао је да је бригада формирана 1992. године као насљедник 17. тактичке групе, те да је за своје ратне заслуге одликована највишим одликовањима Републике Српске.

"Обиљежавамо 32 године јединице која је ратовала у централном дијелу ратишта који се звао `Коридор` и која је дала огроман допринос за одбрану Републике Српске. Друга посавска бргада је дала 500 погинулих, ратовали смо 1.450 дана, имали смо 1.200 рањених све то показује шта је то значило за данашњу Српску", каже Зорановић.

Данашњем обиљежавању Дана Друге посавске бригаде присуствовао је и предсједник Борачке организације Републике Сроске (БОРС) Радан Остојић .

Остојић је, обраћајући се присутнима, рекао да су се данас традиционално окупили у Шамцу да се обиљеже 32 године од дана када је основана ова бригаде и оно што треба прво да ураде је да се у молитвеној тишини присјете погинуле браће, да одају дужну почаст, евоцирају успомене на њихово херојство и културу сјећања пренесу на млађе генерације.

"Ријеч је о људима који су својим животима платили цијену слободе коју ми данас уживамо и сигурно док буде живјело сјећање на њих живјеће слобода и Српска. Друга посавска бригаде и њени припадници носе огромне заслуге за одбрану Републике Српске. Бригада је дјеловала у организацијско-формацијском саставу Источно.босанског корпуса и била је овдје на споји коридору, односно на споју источног и западног дијела Републике", каже Остојић.

Он је додао да су њени успјеси и успјеси њених припадника умногоме значили да дође до пробоја "Коридора", у сваком случају да дође до територијалне повезаности источног и западног дијела Српске.

"О њеним заслугама говоре њени подвизи, јунаштво њених припадника на бојном пољу, признања која су због тога добили и сама ратна јединица, сигурно и број погинулих и број рањених. У сваком случају они су ти који су заједно са другим припадницима ВРС и Министарства унутрашњих послова својим животима и дијеловима тијела и својом крвљу исцртали границе Српске. Управо због њих ми данас живимо у слободи", каже Остојић.

Он додаје да због дуга прије свега према погинулој браћи треба смоћи снаге, јединства и слоге да се сачува Република Српска, сада када је изложена можда највећим притисцима од њеног међународног признања.

"То је обавеза, првенствено постоји према погинулим, према самим нама који смо заједно са њима бранили Српску, према млађим генерацијама, јер генерације имају пуно право да живе у миру и слободи у Српској", истакао је Остојић.

Предсједник Скупштине општине Шамац Симо Варадиновић каже да је бригаде основана само са једним циљем - очувањем вјековних огњишта становништва које је живјело на овим подручјима, а дала је немјерљив допринос самоорганизовању народа у тим несретним 90-тим годинама.

"Културу сјећања на подвиге успјехе ове бригаде сви треба да гајимо, а ја се искрено надам да ће `Монографија Друге посавске бригаде` која улази у завршну радну фазу бити један од кључних фактора у том погледу", каже Варадиновић.

На крају манифестације ученица деветог разреда из Црквине Мирјана Лукић прочитала је своју пјесму коју је Борачка организација наградила на конкурсу за најбољу причу под називом "И мој тата се борио у рату".

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: