Još uvijek nema pravde

Obilježeno 30 godina od srpskog stradanja u srednjem Podrinju i Birču

  • Извор: АТВ
  • 02.07.2022. 18:47

Ni poslije 30 godina nema pravde za više od 3 500 nevinih srpskih žrtava mučki ubijenih u srednjem Podrinju i Birču od 1992. do 1995. godine. Ljiljana Lončarević Ilić, supruga srpskog sveštenika ubijena je odmah 1992. godine, i to u šestom mjesecu trudnoće.

I pored svjedočenja očevidaca i jasnog opisa svirepog ubistva, zločinci Nasera Orića kao i on sam oslobođeni su, priča njen brat Saša Lončarević koji ne odustaje od traženja pravde.

"Svake godine dolazim ovdje isčekivajući da li će ti zločinci za koje se zna da su počinili taj knusni zločin biti osuđeni, ali ne vrijedi. Ja ću pokušati da istrajem i dočekam tu pravdu", rekao je Saša Lončarević.

Da se moli za srpske nevine žrtve, ali i sve ostale u Bratunac je stigao i srpski patrijarh sa sveštenstvom. Na bratunačkom groblju gdje je podignut i spomen krst svim stradalim, patrijarh Porfirije služeći pomen rekao je da je to mjesto svetinja, golgota srpskog naroda i tačka preispitivanja čovječanstva.

"Da svi kleknemo na ovom mjestu i da u molitvi zaćutimo, jer je i ovo mjesto, kao i svako mjesto stradanja iako je mjesto istovremeno, mjesto tragike čitavog čovječanstva, tačka savjesti i preispitivanja smjera i istorije čovječanstva", rekao je patrijarh srpski Porfirije.

Za one koji će se 11. jula pojaviti u Potočarima, srpsko stradanje djece, žena i civila nije nikakav zločin kažu to danas zvaničnici Srpske. Istorija proteklog rata na silu želi bez dokaza i adekvatnih argumenata da se preinači, a tome doprinosi i političko dosadašnje djelovanje BH pravosuđa, potpomognuto i političkim haškim presudama.

"Ni jedan sud nije uzeo činjenicu, pa ni istorijografija da je ovdje stradalo preko 3 500 Srba, djece, žena, civila i da je ovdje bilo jedno stradanje koje se obilježava kao najvećim stradaličkim mjesta ovaj prostor Birča i srednjeg Podrinja", rekao je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH.

"Niko od te međunarodne zajednice, niko od tih koji nam govore kako treba da živimo u ljubavi, slozi i pomirenju ne nađoše za shodno da se pojave ovdje i poklone srpskim žrtvama", rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.

Zbog srpskog zavjeta 02. jul jedan je od značajnih istorijskih datuma, ne samo u Srpskoj, već i u Srbiji i Crnoj Gori. U Nikšiću već zagovaraju da se upravo u tom gradu obilježava dan sjećanja na srpske žrtve iz Republike Srpske, jer se godinama zbog zapadne propagande krila i krije prava i jedina istina o ratnim dešavanjima u BiH.

"Da pokažemo da se Nikšićani sjećaju stradanja naših sunarodnika u Republici Srpskoj i da ćemo to obilježavati ne samo u Bratuncu, već i u Nikšiću, Crnoj Gori i svuda gdje Srbi žive", rekao je Marko Kovačević, predjednik opštine Nikšić.

U srednjem Podrinju i Birču ubijeno je oko pedesetero djece. Većina njih nikada nije izašla pred sudom pravde, a oni malbrojni dobili su minamalne kazne ili ih je BH Sud oslobodio svake optužbe.

I pored brojnih svjedočenja i dokaza za ubijanje djece, žena i zarobljenika, Sud BiH oslobodio je Nasera Orića odgovornosti. Porodice srpskih žrtava ne odustaju od traženja pravde, jer kažu da do pomirenja i suživota može doći tek onda kada svi zločinci budu odgovarali za svoja nedjela.

Тагови: