Opštinska organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republiкe Srpske Srbac saopštila je danas da je proces traženja nestalih srpske nacionalnosti je već godinama u totalnom zastoju, tačnije, kako kažu, od Formiranja Instituta za nestala lica Bosne i Hercegovine.
Opštinska organizacija Srbac je povodom pitanja bošnjačkih udruženja o masovnim grobnicama njihovih žrtava, koja su uputila premijeru Republike Srpske Radovanu Viškoviću, postavili isto pitanje – “šta je sa našim nestalima, gdje se nalaze odsjecane glave sa Vozuće?”
“Gdje su izmještene grobnice iz Gostovića u kojima su se nalazila tijela 51 srpskog vojnika koji su na najmonstruozni način ubijena u kampu mudžahedina u Gostoviću gdje smo postavili Spomen ploču koja je razbijena od nepoznatih počinitelja. Mi u Srpcu imamo problem sa Spomen kosturnicom u kojoj se nalaze tijela koja je nemoguće identifikovati jer je nad njima izvršen dvostruki zločin a kako, pa prvo su ih mudžahedini na najmonstruoznije načine ubili a potom prilikom prikupljanja tijela nisu mogla biti izvežena na teritoriju Republike Srpske pa su pohranjena u zemunici na Paljeniku da bi bila polivena benzinom i zapaljena od strane muslimana dok su ljudi koji su prikupljali ta tijela jedva izvukli žive glave sa tog prostora. Kao i mnoge druge masovne i pojedinačne grobnice”, navode se u saopštenju.
Napominju da je krajem 2008 godine trebala da se izradi centrala evidencija nstalih osoba te da to današnjeg dana nije urađeno.
“Onda je jasno koliki je nerad u Institutu za nestale osobe BiH. Mišljenja smo da taj proces treba vratiti na entitetski nivo jer samo tako će ovaj problem početi da se rješava”, kažu u Opštinska organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republiкe Srpske Srbac.
Dodaju da nerad ovog Instituta žele da sakriju upravo bošnjačka udruženja.
“Takođe, kada su u pitanju ovi napadi na institucije Republike Srpske, odnosno na premijera Viškovića, smatramo da je to produkt nerada Instituta i da upravo bošnjačka udruženja žele da sakriju nerad Instituta kada je u pitanju traženje nestalih srpske nacionalnosti. U proteklom ratu je ubijeno ili nestalo više od 32.000 Srba, pa i Srbi su stradali u ovom ratu ali za te zločine skoro da niko nije odgovoarao. Evo uzmimo za primjer slučaj Mahmuljin gdje je Sud BiH nije reagovao kada je pomenuti napustio teritoriju Bosne i Hercegovine i vjerovatno ga neće stići ovozemljska pravda da odleži bar onoliko na koliko je osuđen iako je ta presuda mizerna i sramna ako se zna za koliko teške zločine je odgovarao”, naponju iz ovog udruženja.