Потписивање уговора о запошљавању лица са Дауновим синдромом на Јахорини названо је историјским за Републику Српску. Они ће свој професионални ангажман наставити у склопу ОЦ Јахорина а радиће у угоститељству, иако су потребна прилагођавања постојећих закона. Кристијан већ дуже вријеме ради као конобар. Каже овај посао му значи све!
- Основна препрека особа са Дауновим синдромом јесте необраћање у складу са њиховом животном доби. Њима се спочитава да су дјеца. Особе са 30 година нису дјеца, а једна од највећих препрека јесу родитељи. Не зато што су лоши или што не могу, већ зато што самим рођењем дјетета са Дауновим синдромом, оболи од најсложеније свјетске болести, а то је осјећај одбачености - каже Зоран Јелић, директор Даун синдром центра Бањалука.
Из ОЦ Јахорина поручују да су предрасуде друштва велики проблем приликом запошљавања особа са Дауновим синдромом.
- Ми смо нашли шта они могу да раде и то могу много боље него сви други. Можемо и ми да научимо много од њих - истакао је Дејан Љевнаић, директор ОЦ Јахорина.
Институције на нивоу БиХ требало би да слиједе примјер Српске, каже замјеник предсједавајуће Сташа Кошарац. Најавио је и конкретну подршку свог кабинета.
- Донио сам одлуку да ћемо и ми једну особу са Дауновим синдромом ангажовати у кабинету министра већ од понедјељка - нагласио је Сташа Кошарац, замјеник предсједавајућег Савјета министара БиХ.
Запошљавање лица са инвалидитетом, а посебно са Дауновим синдромом требало би да постане пракса, поручио је министар рада и борачко-инвалидске заштите републике Српске Данијел Егић.
Подсјетио је да сва привредна друштва и установе у Српској која запосле неко лице са инвалидитетом могу да остваре одређене олакшице или новчане накнаде.