Док су синдикалци састанчили и тражили веће плате из Матичног предузећа Електропривреда Републике Српске стигло је изненађење. Отказан је Колективни уговор. Синдикат, каже, тај Уговор је за нас свето писмо и ми ћемо га бранити.
"Према Закону о раду тај Колективни уговор када је нарушен и када се једнострано отказује примјењује се још у року од 60 дана с тим да се у року од 15 дана послодавац и синдикат опет морају наћи за истим столом да преговарају. Ми као синдикат не прихватамо једнострано отказивање колективног уговора", каже Кораљка Ковачевић Марков, предсједник Одбора синдиката ЕРС-а.
Члан 253 Закона о раду каже да у случају отказа није потребна сагласност обје стране, одговара управа. Из ЕРС-а за АТВ данас кажу да нема назад и да већ сљедеће сриједе крећу преговори за нови Колективни уговор и то посебно по дјелатностима.
"Електро-дистрибутивна дјелатност је строго регулисана дјелатност која је прописана Законом о елктричној енергији и општим актима РЕРС-а и с тим у вези она се свакако мора одвојено посматрати", рекао је Борислав Грубач, извршни директор за организационо правне послове у ЕРС-у.
Како се одвоје електропривредне дјелатности тако ће и синдикати, објашњава Грубач. Синдикалци су и против тога.
"Са овога мјеста је јасно поручено да ЕРС може имати само један колективни уговор никакве појединачне преговоре ниједан синдикални одбор неће водити са свим управама", изјавио је Жељко Тепавчевић, предсједник СО РиТЕ Гацко.
Из Електропривреде још кажу да су расположени за социјални дијалог и конструктивне приједлоге.
Сва бура у Електропривреди је почела када су синдикалци затражили да се цијена рада повећа са 158 на 190 марака, они и данас кажу да не одустају од тог захтјева. У ЕРС-у кажу да то сада није реално. Просјечна плата за период јануар-август ове године у систему Електропривреде Републике Српске je 1.617 марака.