Иницијатива "Паре нису закон" покренула је петицију којом, како наводе, желе да стану у крај самовољи банака у Републици Српској.
Из Иницијативе наглашавају да се петицијом траже измјене закона којима би се стало у крај самовољи банака и њиховим дискриминаторским одлукама, и истичу да је то подршка комплетној привреди и свим привредницима у Републици Српској.
"Њихово право на рад никад више не смије бити доведено у питање без икаквог правног основа и ваљаних аргумената", порука је Иницијативног одбора "ПАРЕ НИСУ ЗАКОН“, који је данас почео са прикупљањем потписа за измјене Закона о унутрашњем платном промету у Републици Српској и утврђивање одговорности Агенције за банкарство Републике Српске.
Бојан Вујић, предсједник Иницијативног одбора и директор компаније Инвиктус Технолоџи Груп, изразио је увјерење да ће се овом иницијативом и потписима осигурати да банке више не могу једнострано угрожавати пословање и егзистенцију предузећа и стотина радника.
Он је подсјетио да су управо банке, мимо свих законских прописа и пословних узуса, директно проузроковале гашење компанија у Српској и неколико стотина отказа.
"Нашли смо се у ситуацији да због поступања банака и њихових једностраних одлука о томе коме ће и да ли ће отворити или затворити рачун, ставимо кључ у браву, а запослене пошаљемо кући. Тиме је директно нарушено не само наше право на стабилност пословања, већ и основна људска права и право на рад. Наш циљ је да се ова ситуација више никада не понови и зато смо покренули иницијативу и кренули са прикупљањем потписа", каже Вујић и додаје да ти потписи нису само подршка промјени закона, већ и подршка свакоме ко се бори за право на рад и достојанство.
Да би иницијатива доспјела пред посланике у Народној скупштини потребно је три хиљаде потписа који ће се прикупљати на више локација у Српској, објашњава Вујић и наглашава да је ова важна прича кренула из Бањалуке.
"Са прикупљањем потписа почели смо овдје, у просторијама компаније Инвиктус, јер је она, на неки начин, симбол неправде која се, уз овакво поступање банака и изостанак реакције њима надлежне Агенције за банкарство, могла и може догодити било коме. Наша прича је, нажалост, завршена, наши стручњаци иза којих је стајало на стотине успјешних пројеката приморани су да посао траже можда и ван ових простора, али чврсто вјерујемо да то није и не може бити крај и да ће се у овој инцијативи пронаћи сваки одговоран привредник, али и сваки човјек”, каже Вујић.
Кључ иницијативе за измјене Закона о унутрашњем платном промету лежи у чињеници да су банке у Српској, мимо позитивног законодавства, а без икаквих аргумената или позивања на прописе и уз притиске америчке Амбасаде, одбиле да и новооснованим фирмама отворе рачуне, или су их отвориле и врло брзо затвориле, иако се радило о правним лицима која нису на ОФАК-овој листи и под било каквим санкцијама. Управо зато се, објашњавају из Иницијативног одбора “ПАРЕ НИСУ ЗАКОН”, мора јасно дефинисати шта је банкама, као носиоцима јавног овлашћења, дозвољено, а шта не и под којим тачно условима.
Из те иницијативе је, на неки начин, проистекла и друга која се тиче утврђивања одговорности Агенције за банкарство Републике Српске и њеног руководства, које је, како кажу иницијатори, упркос приговорима пропустило да наложи посредну и непосредну контролу пословања банака и предузме мјере којима би се спријечило њихово незаконито поступање, као и надзор над примјеном прописа.
Све то је резултирало стотинама отказа и нанијело немјерљиву штету домаћој привреди, наглашавају из Иницијативног одбора.
"Зато се мора урадити све како се ниједан привредник у Српској не би нашао у сличној ситуацији, ни крив ни дужан", закључили су из Иницијативног одбора.