Povratnici u vladajuću koaliciju daju punu podršku novoj Vladi Radovana Viškovića, i spremni su da svoje kadrove stave na raspolaganje, sve za dobrobit Srpske. Poručili su to predstavnici DNS-a i SPS-a, stranaka koje se, nakon propale opozicione avanture, vraćaju pod okrilje vlasti. Po principu ''šta je bilo bilo je'', ratne sjekire i teške riječi ostaju po strani pa i one kojima se vraćaju više ne nazivaju režim.
"DNS će ući u vlast, podržaće Vladu Republike Srpske i podržaće rad zajedničkih institucija. Nismo decidno razgovarali i pojedinim ministarstvima, uglavnom smo došli do zaključka da DNS ima i kapacitete i kvalitetne kadrove da odgovori na zahtjeve bez obzira o kojoj poziciji se radi", kaže Duško Ivić, potpredsjednik DNS-a.
"Poslanička grupa SPS podržava sastav nove Vlade, ondnosno da čini skupštinsku većinu i da bude dio izvršne vlasti u Republici Srpskoj", rekao je Goran Selak.
I oni koji su bili vjerni vladajućoj koaliciji imaju svoja očekivanja. Lider NPS-a Darko Banjac očekuje dva ministarstva, jedno koje pripada Srbima, a drugo koje po kvoti pripada Bošnjacima ili Hrvatima, a ima i konkretne prijedloge.
"Ono što ne krijem i što nisam krio, srpski ministar iz NPS-a će biti generalni sekretar Diko Cvijetinović", dodaje Banjac.
Mandatar o imenima još ćuti. Kaže da bi to obesmislilo dalje razgovore sa preostalim strankama. Tačan sastav već ima u glavi, međutim on će kaže odlučiti čije zahtjeve će uvažiti.
"Ustav je jasan, ograničenja su jasna. 16 ministara, 8 iz reda srpskog naroda, 5 iz bošnjačkog i 3 iz hrvatskog", izjavio je Radovan Višković, mandatar za sastav nove Vlade.
Novu Vladu podržaće i Pokret za državu, koji predvode tzv. probosanske stranke. Zauzvrat i oni očekuju učešće u Vladi, i mjesto potpredsjednika Narodne skupštine Republike Srpske.
"Mi nismo razgovarali samo o jednom ministarstvu ili dva, već smo razgovarali i o dubini da naši ljudi uđu u Vladu Republike Srpske i na sve druge pozicije koje nas slijeduju po izbornomj rezultatu", smatra Sevlid Hurtić.
Podrška Pokreta za državu ograničena je ipak samo na izbor Vlade Srpske, i pitanja koja će biti u interesu Bošnjaka. Ukoliko dođe do posebne sjednice i potvrđivanja veta srpskog člana Predsjedništva, na njihov glas se neće moći računati.