Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је да представници организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата и ратни команданти Војске Републике Српске (ВРС) подржавају Нацрт закона о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне, те да је на састанку с њима договорено да се крене и у формирање Музеја ВРС.
Стевандић је изразио захвалност за наведену подршку акту који је предложио, а тиче се, како је навео, враћања и коришћења заставе, грба и химне Српске у јавним просторима, институцијама, канцеларијама, на трговима.
Он је након данашњег састанка са представницима организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата о Нацрту закона о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне рекао да је на идеју окупљених конципиран приједлог да се формира Музеј ВРС.
"У том музеју би били бројни експонати путем којих би наша дјеца и будући нараштаји требали да виде оно што има везу са нашом националном историјом и стварањем Српске", рекао је новинарима Стевандић.
Он је обећао да ће идеју о формирању Музеја ВРС "погурати" да буде одлука Владе и финансијски подржана.
Ратни старјешина ВРС из Бањалуке Велимир Вукајловић је рекао да су за овдашњи српски народ битни застава, грб и химна, јер је то важно за трајно очување идентитета.
"Српска треба да вјечно постоји и има своја обиљежја, јер је и то оно за шта смо се борили и дали огромну жртву", рекао је Вукајловић и додао да је више него позитивна иницијатива за оснивање Музеја ВРС.
Састанку са Стевандићем присуствовали су некадашњи команданти Војске Републике Српске, представници Борачке организације Српске, Организације ампутираца "Удас" и Удружења "Ветерани Републике Српске".
Поменутим нацртом закона је предвиђена могућност да се заједно са истицањем заставе и грба или амблема Републике Српске и извођењем химне Српске могу истицати заставе и грбови и изводити химне страних држава са којима Република има потписан Споразум о успостављању специјалних паралелних односа, односно држава са којима поједини или сви конститутивни народи или остали или грађани у Српској имају заједничко историјско, културолошко и традиционално насљеђе.
Народна скупштина Републике Српске усвојила је 2. јула Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа и закључке у вези са овим документом са Свесрпског сабора у Београду, а 4. јула Нацрт закона о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне.