Na grobljnom polju "Topole" u Spomen-području Donja Gradina položeni su vijenci za više od 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja i 127.000 antifašista koji su mučki ubijeni u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora.
U ime institucija Republike Srske vijenac su položili predsjednik Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković i srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Vijenac je položio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a sa njim su u pratnji bili predsjednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić, potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković.
Prema programu obilježavanja, ostale prisutne zvanice su položile po jednu ružu, a među njima ambasadori Izraela za BiH sa sjedištem u Tirani Galit Peleg, Rusije Igor Kalabuhov, Srbije Aleksandar Đorđević, predstavnici kineske i mađarske Ambasade.
Cvijeće su položile i delegacije udruženja bivših logoraša iz Drugog svjetskog rata iz Republike Srpske, jevrejskih opština Banjaluka, Mostar i Doboj, poslanici u Narodnoj skupštini Srpske, Vijeću naroda, ministri u Vladi Republike Srpske, ministri u Savjetu ministara Zoran Tegeltija i Nenad Nešić, delegacija Ministarstva odbrane u Savjetu ministara i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, te nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata i potomci žrtava.
Na grobnom polju "Topole" cvijeće su položili i lider Demokratskog fronta iz Crne Gore Andrija Mandić, predsjednik Demokratske partije Srba u Sjevernoj Makedoniji Ivan Stoilković i direktor Uprave za saradnju sa dijasporomi Srbima u regionu u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije Arno Gujon.
Svi učesnici obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini nose na reverima značku sa "Topolom užasa" koja je simbol jasenovačkog stradanja.
Nakon polaganja vijenaca i cvijeća, biće služen parastos srpskim žrtvama, te upućene jevrejska i romska molitva, a potom je predviđeno obraćanje zvaničnika.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.
Sistem logora smrti Nezavisne Države Hrvatske obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina je bila najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac.
U TOKU MOLITVENI POMEN JASENOVAČKIM ŽRTVAMA
Na platou Spomen-području Donja Gradina počeo je molitveni pomen srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama mučki ubijenim u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora.
Pomen srpskim žrtvama služi NJegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem, a potom će biti upućene jevrejska i romska molitva.
Pomenu prisustvuju predsjednici Republike Srpske Milorad Dodik i Srbije Aleksandar Vučić, srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, premijer Srpske Radovan Višković, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, ministri u vladama Srpske i Srbije.
Prisutni su i narodni poslanici, predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama, diplomatskog kora, poslanici u skupštinama Crne Gore i Sjeverne Makedonije, potomci žrtava, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, preživjeli jasenovački logoraši.