Са испоруком електричне енергије Словенцима, РиТЕ Угљевик почиње у четвртак 1.фебруара. Резултат је то потписивања споразума између ЕГС-а, РиТЕ Угљевик, ЕРС и Холдинга Словенске електране којим је дефинисан начин извршења арбитражне одлуке.
"Дакле обавеза је да се испоручује једна трећина електричне енергије све док ради термоелектрана и извршиће се финансијска обавеза у виду 67 милиона. Не постоји никаква даља забринутост за функционисање ЕиТЕ Угљевик и то нам је било најважније да н е угрозимо у будућности РиТЕ и њено пословање", каже министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић.
67 милиона евра из својих средстава платиће Електропривреда Републике Српске у 14 полугодишњих рата, са каматном стопом од један одсто. Због овога неће доћи до повећања цијене струје, Влада Републике Српске одрекла се дијела дивиденде из Електропривреде како грађани не би осјетили овај финансијски проблем.
"Други споразум између Електропривреде Републике Српске и ЕГС-а , а то је важан уговор који треба да предвиди све елементе транспорта енергије са прага електране укључујући замјенску енергију и саму испоруку самим партнерима и трећи уговор о отплати главнице“, каже Лука Петровић, директор Електропривреде Републике Српске.
Ово је велики дан за све, кажу у обје електране.
"Ово је велики дан за Угљевик јер знамо да је спор трајао 15 и више година и вјерујте да ови преговори нису били на мало лаки и захваљујем свим колегама који су радили на овом споразуму.Ово је велика ствар за нас јер смо сигурни да рад риТе сада неће бити упитан", каже Дико Цвијетиновић, директор РиТЕ Угљевик.
"Осим тога смо се договорили за плаћање главнице, обавезе која проистиче из обавезе арбитражне одлуке у висини 67 милиона у складу са одлуком трибунала у Београду. Вјерујем да ћемо са таквом позитивном сарадњом у сљедећим мјесецима ријешити и остала отворена питања, као и да ћемо градити нашу пословну сарадњу“, каже Томаж Штокељ, директор Холдинга словенских електрана.
Трећина електричне енергије из РиТЕ биће испоручена словеначкој страни по цијени која је блиска цијени коју плаћа матично предузеће, и која није тржишна, кажу у ЕРС.