Повећан је број пацијената са симптомима топлотног удара у амбулантама породичне медицине Дома здравља у Бањалуци, а ријеч је о људима који дуго бораве напољу због посла и о дјеци, речено је у амбуланти породичне медицине у Обилићеву.
Љекар породичне медицине Милијана Ђајић рекла је Срни да старији људи, поготово кардиоваскуларни болесници и људи који примају терапије, не треба да излазе напоље од 9.00 до 20.00 часова, а ни мала дјеца не треба да се претјерано излажу.
- Струка препоручује да се у најтоплијем дијелу дана прилагоди радно вријеме и да се избјегава да људи буду изложени зрачењима и високој температури које сад достижу и до 40 и више степени Целзијусових - рекла је Ђајићева.
Она је навела да су јуче имали велики број дјеце са базена гдје нема заштите који су дошли са високом температуром и повраћањем.
- Не носе шешире, не мажу се заштитним кремама - додала је Ђајићева.
Ђајићева је навела да често долазе пацијенти са симптомима топлотног удара, што би, каже, требало да се води као повреда на раду.
Као примјер добре праксе навела је колективни годишњи одмор који послодавци грађевинске фирме дају радницима, ако се прогнозира да ће 10 дана температура бити изнад 40 степени Целзијусових.
Уколико се мора изаћи напоље, Ђајићева је савјетовала да се одјећа прилагоди временском периоду, односно да буде свијетлијих боја, дужих рукава, да се носе шешире, користи заштитни фактор и узима довољна количина течности.