Израда Правилника о условима и начину остваривања подстицаја за развој пољопривреде за 2024. годину у завршној је фази. Циљ је подићи домаћу производњу са одговарајућим субвенцијама – једногласни су представници удружења и министарства.
Ако питате повртаре, 2023. година била је тешка. Временске неприлике, праћене градом, умањиле су приносе, па је у години на измаку принос био 26 хиљада тона поврћа, што је мање од вишегодишњег просјека. Подршка ресорног министарства ублажила је посљедице. Приједлог овог удружења је да субвенција буде 20 пфенига, како би могли бити конкурентни поврћу из увоза.
- И нама је дало неку заштиту за нашу производњу која ће сигурно амортизовати и саму производњу, односно већи број култура, веће површине и наравно да буду ниже цијене односно прихватљивије за наше становништво - поручио је Дарко Илић, из Удружења повртара Републике Српске.
Ништа боља година није била ни за Удружење свињара. Афричка куга направила је огромну штету, нарочито у Семберији, мањим дијелом у Лијевче пољу, а коју је Влада Републике Српске у потпуности преузела. То је један од разлога, појашњавају у овом удружењу, зашто је пред празнике, недостатак мале прасади за готово 200 хиљада,а тиме и откупна цијена по килограму 11 и 12 марака. Износ од 47 КМ подстицајних средстава по товној свињи за ову годину је задовољавајући.
- Данас смо разговарали о томе на који начин да се то поправи, да се исправи, да се повећа пороизводња и данас смо из тих разлога ту и видјели смо да је министарство изнашло дио средстава који ће ићи у правцу разовај свињарства - Мишо Маљчић, предсједник Удружења свињара Републике Српске.
Да су овакви радни састанци у претходној години, уродили плодом у овој, потвда су и подаци - остварено повећање производње у мљекарству, код това јунади, није било смањења у воћарству, а удружење овчара и козара повећало је обим грла за 80 одсто.
- Ми желимо да све и један пољопривредни произвођач у Републици Српској осјети овај буџет и буде му нешто, на некакав начин обезбијеђено да би могао да функционише и оно што је бит и оно што ћемо морати урадити у сљедећој години, на некакав начин ограничити капиталне инвестиције у броју, само механизације у броју трактора - истакао је Саво Минић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.
Влада Републике Српске донијела је одлуку о престанку важења ванредне ситуације за подручја Бијељине, Лопара и Угљевика проглашене због појаве и ширења афричке куге свиња. Истовремено, Фонд солидарности одобрио је два милиона марака за превазилажење посљедица ове болести.