Министарство просвјете и културе Републике Српске доставило је републичком Правобранилаштву изјашњење да је против пресуде бијељинског Основног суда у вези са називом језика бошњачког народа потребно изјавити жалбу из свих законских разлога, што ће бити учињено, речено је у ресорном Министарству.
Претходно је Правобранилаштво затражило изјашњење од Министарства о пресуди Основног суда у Бијељини од 12. јануара против Републике Српске, Владе Српске, Министарства просвјете и културе и Основне школе "Меша Селимовић" у Јањи код Бијељине ради утврђивања повреде права на једнако поступање и уклањања дискриминације.
Директор ове школе Давор Радојевић изјавио је раније да је неправоснажном судском одлуком назив матерњег језика који дјеца изучавају промијењен у "босански", умјесто језик бошњачког народа, како је сада пракса.
Министар просвјете и културе Српске Жељка Стојичић рекла је раније Срни да ће Министарство, посредством Правобранилаштва Српске, уложити жалбу на првостепену пресуду Основног суда у Бијељини од 12. јануара у вези са језиком бошњачког народа.
Из ресорног министарства су појаснили да, када је у питању употреба језика и писма у основним школама у Републици Српској, Министарство поступа у складу са Уставом Српске и законима којима је уређена област образовања и не умањује ниједном народу право на употребу језика и писма.
„Уставом Републике Српске прописано је да су службени језици Републике Српске језик српског народа, језик бошњачког народа и језик хрватског народа, те да су службена писма ћирилица и латиница“, навели су у Министарству.
Из Министарства су напоменули да се ученицима бошњачке националности уписује у педагошку документацију, евиденцију и обрасце јавних исправа назив језика у складу са одредбама Устава Републике Српске као језик бошњачког народа.