"Европе нигдје више нема"

Предсједник Додик: Ако САД имају право на Гренланд, онда и Србија има право на Републику Српску

  • Извор: РТ Балкан
  • 16.01.2025. 21:21

Добија ли Милорад Додик честитке за Дан Републике Српске и од српске опозиције? Има ли данас међу сарајевским професорима неког налик на Динка Грухоњића, да заговара самосталност Републике Српске? И зашто не? Ако Гренланд и Канада могу да буду Америка, смије ли по истој формули и Република Српска да буде Србија?

На ова питања, за РТ Балкан, одговарао је предсједник Републике Српске Милорад Додик. 

Док на празник настанка Републике Српске Сарајево гледа са вишком емоција, и то негативних, називајући га "неуставним", претходна српска власт а данашња опозиција није показивала патриотску димензију. Да ли је тако било и кад су сарађивали?

"Опозиција нема ту емоцију за Републику Српску, никада нису ни имали. Није показивала своју патриотску димензију. Сјећам се да, а то сам морао да прихватам, никада нису дошли у Републику Српску а да прије тога отишли да се поклоне у Сарајево. Сада је то сасвим другачије, сада не морамо то да радимо. Немам посебну сарадњу са људима из опозиције, нема ни потребе, јер их не препознајем као оне који су спремни да се издигну изнад било ког свог политичког ангажмана и да у стану у одбрану Српска, па и Србије на прави начин. Сада су то и неки нових људи, мало њих и познајем", прича Милорад Додик.


Осврћући се на оптужбе из "круга двојке" да су "босанчуге" и "босанчероси" из Републике Српске прекројиле изборну вољу житеља српске престонице и изабрале напредњачку власт на изборима 2024, Додик каже да је тај став повриједио Србе у Српској.

"То нас боли. То је понижење. То није адекватно ономе шта наши људи у Републици Српској осјећају према Србији. Сматрам грешком што сви људи из Српске немају држављанство и бирачко право у Србији. Дакле, свако ко се роди у Републици Српској требало би аутоматски да добије и држављанство Србије. Сад су били избори у Хрватској, Хрвати из Бањалуке су имали митинге, састанке, гласачко мјесто... И ми то желимо, да буде гласачко мјесто у Бањалуци када се бира предсједника Србије и српски парламент. Када се опозиција буде за то залагала ја ћу их прихватити као политичке партнере", додаје предсједник Српске.

Додик се сјећа и да су до прије осам година студенти из Српске на универзитетима у Србији водили као странци, а пацијенти, рецимо из Бањалуке, у овдашњим здравственим установама морали да плаћају лијечење.

"Сад је све то ријешено, али знате како је то вријеђало наше људе", додаје.

За Србе у Републици Српској главни глад је Београд, а не Сарајево, каже, и објашњава да је разлог томе што Срби у данашњем Сарајеву не могу да живе као раније. Незамисливо је и да на сарајевском факултету ради неки Динко Грухоњић и да одатле сања снове о осамостаљењу Српске.

"То није могуће. Не би постојао. Такву причу тамо нећете наћи. Али у томе је величина Србије. У Србији имате људе који је деценијама оспоравају, на исти начин клевећу путем разних међународних организација, невладиних организација, попут оних сатрапа којима УСАИД даје владин новац... Како су то онда невладине организације? А ови који добијају новац из буџета су плаћеници? Ми смо покренули једно питање и оно је прошло у првом кругу, а то је закон о невладиним организацијама. Узели смо амерички закон ФАРА, који је донет 1937, неколико пута дорађиван и уперен против СССР, и смо само уместо САД ставили РС. Али се ипак дигла галама. Додуше, већу галаму су дигли Европљани него Американци, али чувена је изјава амбасаде у Сарајеву: Да, тај закон постоји, донијеле су га власти Америке, али не препоручујемо да их и друге државе донесу", сјећа се Додик.

Европску унију данас види у запећку свјетских дешавања, економски и политички ослабљену, којој се све више опиру оне државе које држе до суверенитета. Лоши лидери донијели су, објашњава лоше одлуке, а посљедица њихове неуспешне политике најбоље се огледа у томе што је Њемачка данас десета економија свијета, а била је четврта, док је Русија сада четврта, а била је осма.

"Европе нигдје више нема, нико је више ништа не пита. Немају лидера. Они више не управљају ни својим земљама, а камо ли Европском унијом. Европски лидер да буде Бербокова је понижење за европску цивилизацију, да она одређује политику према Русији и да каже да је нормално да се прекине доток енергената према ЕУ. Шта сте добили? Државе које држе до суверенизма природно се се супротстављају Бриселу који намеће већ пропале вриједности. Шта је са људским правима? Сва угрожена. Шта је са владавином права? Хоћете да вас доведем у БиХ и да вас питам одакле Шмит овде ако је владавина права? Европа нема сировина и осим, акумулираних права, нема ништа. Да је било памети никада не би дозволили да дођу у сукоб са Русијом", наводи Додик.

Како би илустровао пропаст европске политике, посебно оног дијела који се односи на енергетску транзицију, Додик открива како је пред крај прошле године банкротирала фирма коју је Брисел основао и у њој видео перјаницу зелене транзиције.

"ЕУ је у "Норт волт" уложила 15 милијарди капитала, с тим што јој је 5,6 земаља ЕУ дало још пет милијарди државних гаранција за ту фирму. И она је банкротирала 21. новембра. То значи да не можете имати сигурно снабдијевање рачунајући на ветропаркове и соларну енергију. И онда вам Америка продаје пет пута скупљи импрегнирани гас. Како ћете бити конкурентни? Гдје је сада њемачки стандард? Зашто "Фолваваген" отпушта људе", објашњава предсједник РС зашто је добро да Европа ипак има алтернативу.

Свијет је данас, оцењује, у тоталном нереду - сви чекају устоличење Доналда Трампа и како ће он декретима да обликује свијет. Ако Европе нема нигдје, гдје је Србија?

"Србији, са свим својим историјским и новополитичким кретањима, једино треба политичка стабилност, јак лидер и јака структура која може да се постави у тим глобалним разговорима као фактор на Балкану. Што и јесте, иако су се многи трудили да то не буде. Морамо дочекати стабилни ово вријеме. Србија, ма шта причали, је најстабилнија земља Балкана и економија то показује. Вучић је могао са Косовом само да прећути годину дана, да не врати ту тему на сто, јер је оно већ било изгубљено. Ја сам свједок на који начин се бори. Слушао сам и друге предсједнике Србије, не заборавите да сам ја свједок времена. Вучић се најбоље позиционирао у одбрани Србије и српског народа и вратио је на политичку сцену. Можда други нису могли...", каже Додик.

Док Трамп црта нове границе САД придружујући јој Гренланд и Канаду, види ли у тој идеју своју шансу и Милорад Додик? 

"Ко год од нас помене границе, скоче: "Не смију се границе дирати". Границе су као света индијска крава. Како сад могу? Како тај свијет могу помјерати, а не могу Републику Српску? На скупштини 9. јануар 1992. основна идеја је била независна држава, никакав ентитет. Ако Американци кажу да код Словенаца и Хрвата није била сецесија већ реална чињеница на терену, зар и Република Српска је била реална чињеница на терену? Зашто сте нас вратили у ту глупост која се зове Босна и Херцеговина? Ако могу Гренланд и Канада, ако су могле Источна и Западна Њемачка, како сад не може Република Српска да се припоји Србији? Она и Русија има право на Украјину", каже Додик. 

Проблем Српској је, наводи, то што је на лажима о Србима из времена грађанског рата у БиХ, по америчким евиденцијама, више 450 ауди изградило каријере.

"Зна се да је лажи да су Срби у БиХ убили 300.000 људи, али нико више не помиње да је то лаж. Кад сам, једном прилико, причао да их демантује званични извјештај и командант УН, један Американац ми је пришао и рекао - морате да схватите да је на тој лажи 450 Американаца изградили каријере. А највећи лажов је Бајден", 

Осврћући се на сукоб у Украјини, Додик истиче:

"Да Русија није ово урадила ишла би ка концепту Бжежинског - била би разбијена на неколико мањих држава које би преузеле мултинационалне компаније. Али нису рачунали да постоји један Путин који има подршку људи и довољно одлучности", каже предсједник Републике Српске.

Пратите нас и путем Вибера

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р)

    ''Серија: Авионџије (Р)

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 15:30 Серија: Крваво цвијеће (12+)

    Страсна љубавна прича двоје појединаца.

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?

  • 18:20 Моја планина (Р)

    'МоЈА планина' откриће природне љепоте планине којој се туристи и љубитељи зиме увијек враћају, богату туристичку и гастрономску понуду, али и донијети дашак планинске зиме, авантурe и забаве на скијама и дружењу, те утиске многобројних посјетитеља, као и познатих естрадних личности, које својим наступима, зиму на Јахорини чине неодољивом и незаборавном.