У Суду БиХ данас је одржано рочиште предсједнику Републике Српске Милораду Додику и в.д. директора Службеног гласника Републике Српске Милошу Лукићу, гдје је одбрана изнијела 36 материјалних доказа о којима ће се Тужилаштво накнадно изјаснити.
Додик: Тражили су да пристанем на централизацију БиХ у замјену за ослобађајућу пресуду
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је процес против њега и в.д. директора Службеног гласника Милоша Лукића политички мотивисан и да су му понуђене разне ствари у замјену за ослобађајућу пресуду.
- Мени су понуђене, за ослобађајућу пресуду, разне ствари, од централизације БиХ, што сам ја наравно одбио. Зато се усложњава и покушава убрзати процес. Нема те ствари коју ће моћи да добију да би у овако накарадном поступку осигурали било шта што није у складу са Уставом. Дакле, све је лаж - рекао је Додик.
Он је истакао да му је понуђено и да пристане на питање имовине, што је одбио.
Додик је рекао да је оптужен да је, вршећи своју уставну дужност, исказао непоштовање према Кристијану Шмиту који је наметнуо закон.
Подсјећамо, у Суду БиХ данас је одржано рочиште предсједнику Српске и в.д. директора Службеног гласника Републике Српске.
Бубић: Опширни приговори на доказе и реплике Тужилаштва
Адвокат Горан Бубић рекао је да је одбрана предсједника Републике Српске Милорада Додика уложила опширне приговоре на доказе и реплике Тужилаштва БиХ у процесу који се води против њега и в.д. директора Службеног гласника Републике Српске Милоша Лукића.
Бубић је рекао да је на данашњем рочишту одбрана другооптуженог изводила доказе.
Он је рекао да Тужилаштво покушава да у доказни поступак уврсти кореспонденцију између Тужилаштва и запослених у Канцеларији високог представника, а БиХ уопште нема високог представника.
- На једној страни имамо врло снисходљиво обраћање Тужилаштва БиХ у тим дописима, што није пропорционално ауторитету једног органа какав би требало да буде тужилаштво једне земље. С друге стране, имамо невјероватне одговоре који би изазвали запањеност да смо их добијали прије 200 година, а не данас у 21. вијеку. У тим дописима искључује се било какво овлаштење Суда БиХ и негира право одбране да се уопште бави Анексом 10 Дејтонског споразума - рекао је Бубић.
Бубић је нагласио да је једини циљ поступка против Додика његова елиминација из политичког живота.
Пуцар: Доказали смо да не стоји оно што је наведено у оптужници против Лукића
Адвокат Миљкан Пуцар рекао је након рочишта које је пред Судом БиХ одржано у процесу који се води против предсједника Републике Српске Милорада Додика и в.д. директора Службеног гласника Милоша Лукића да је одбрана данас на основу проведених материјалних доказа доказала да оно што је наведено у оптужници и ставља се на терет Милошу Лукићу не стоји.
"Подсјетићу вас да стоји да је Лукић потписао образац СГ 32. Данас смо доказали презентујући материјалне доказе да у Службеном гласнику Српске не постоји тај образац, него постоји само кошуљица у којој су сви докази да је извршена правилна припрема за штампање закона, да је прошло лектуру и све што је потребно налази се у једној кошуљици, најобичнијем омоту списка“, рекао је Пуцар.
Како каже, кошуљица носи назив Збирни извјештај јер се у њему налази све оно да се види тачно шта је радио а све у складу са ИСО стандардима. Доказали смо и да није битно да ли има потписа или нема, да нико не може Службеном гласнику забранити да објави закон који је донијела Народна скупштина Републике Српске. Све оно што донесе НСРС као свој закон мора да буде објављено и нико то не може оспорити. Предвиђена је процедура у нашим нормативним актима да НСРС може нешто измијенити, допунити али не може се забранити оно што је усвојено“, рекао је он.
Пуцар каже да је одбрана доказала да Тужилаштво није жељело одбрани да достави доказе које је тражило од ОХР-а, министарства вањских послова него су морали на околни начин да прибављају ту документацију.
"А документација је јасна - да Шмит нема легалитет и легитимитет да се зове високим представником. Предали смо данас допис Амбасаде Савезне републике Њемачке у којој је наведено да је 'Шмит високи представник.' Амбасада нема овлаштење да одреди које високи представник, нема одлуке или прилога да је он изабран за високог представника. Након тога ОХР, шеф кадровске службе ОХР-а са својим потписом и печатом доставља министарству вањских послова БиХ да му се изда идентификациони документ, да има имунитет и да је дипломата у БиХ“, додао је Пуцар.
Пуцар каже да Шмит може само да буде њемачки дипломата јер му је Амбасада Њемачке дала овлаштење а не Уједињене нације.
"Сви високи представници су били службеници Уједињених нација а не својих земаља из којих су долазили. Након тога, Министарство вањских послова не поштујући Бечку конвенцију издаје такав документ а Тужилаштво БиХ тражи од тог Министарства да им то доставе и они то достављају бившем предсједнику Суда БиХ који то доставља у овој спис иако у том допису не стоји број тог списа нити да суди судија Стрика који је у то вријеме био предметни судија“, рекао је он.
Каже и да су данас доказали да канцеларија ОХР-а не жели да одговара на захтјеве одбране.
"Ми од првог дана тврдимо да Бонски закључци не постоје, у правним промету БиХ Бонски закључци нигдје нису објављени а мисли се да би нешто било у правном промету мора да буде обављено у Службеном гласнику, како нема објаве у Службеном гласнику ми не знамо ни које то донио, ко је то сачинио, на којем језику, када, како, ко је превео. Ми тврдимо до првог дана а Тужилаштво не доказује супротно, предали су нам реплику својих доказа које мисле да проведу а нису истакли ни једну тврдњу да Бонски закључци постоје у БиХ“, додао је он.
Пуцар каже и да су доказали неке друге, за одбрану битне, материјалне чињенице које ће изнијети у завршном излагању.
Лукић: Имаћемо 'Босне Кристијана Шмита'
Директор Службеног гласника Милош Лукић поручио је да је на дјелу у Суду БиХ правна трагикомедија, те да процес нема везе ни са правдом, ни са моралом, ни са етиком.
Лукић је комплетан процес упоредио са баснама.
"Кажу да када животиње говоре људским језиком онда је то басна, а када људи говоре животињским онда је то Босна. Зашто то говорим? Прије годину дана смо имали да се то тако зове у процесној терминологији и ових годину дана Тужилаштво упорно гура нешто што сигурно није правни процес, већ је и правна басна и правна бајка, а Бога ми и правна трагикомедија", рекао је Лукић.
Додао је да се чини да се може увести потпуно нова категорија у правну праксу.
"Данас смо видјели из ових списа које је господин Пуцар уложио у доказе да се овај Шмит зове Ханс Кристијан Шмит. мене је то подсјетило на Ханса Кристијана Андерсена који је био велики прикупљач бајки. Чини ми се да можемо увести и нову категорију у правну праксу која се тиче тих процеса који се дешавају у историји, а то је да се дешава да се људи некада и у праву понашају као животиње. Доносе неке законе који немају везе ни са етиком, ни са правдом, ни са моралом у било ком случају, а то је урадио овај Шмит. И по томе поступа ово Тужилаштво, тако да имаћемо и басне и Босне, и можда нешто што ће се у будућности моћи звати 'Босне Кристијана Шмита' и што неће имати везе ни са правом, ни са етиком, ни са моралом", закључио је Лукић.
Петронијевић: Узуновић отворено пријети - тако изгледа слобода говора
Ово није минут ћутања, ово је отприлике понашање које је судија Узуновић својим пријетњама у судници правним савјетницима, колеги Нобилу и мени како би отприлике ми требали да иступамо у јавности. Дакле, потпуним ћутањем, навео је адвокат Горан Петронијевић након данашњег суђења предсједнику Републике Српске Милораду Додику и в.д. директору Службеног гласника Милошу Лукићу.
Петронијевић истиче да им закон и одређени подзаконски акти не дозвољавају да поступамо у својству бранилаца пред судовима БиХ, за разлику од других република, бивших југословенских држава, гдје то није случај.
"Нама закон нажалост и одређени подзаконски правни акти и разни споразуми између наших комора Министарстава правде не дозвољавају да поступамо у својству браниоца пред Судом БиХ. Дакле, ми не можемо да причамо у судници", рекао је Петронијевић.
Он је истакао да пријетње које је данас доживио од стране судије Узуновић сматра одређеном врстом недостатка правних аргумената из страха од обавјештавања јавности од онога што се догађа у судници.
"Ми не можемо да причамо у суду, да се обраћамо у суду, ми не би требало да се обраћамо новинарима. Тако изгледа слобода говора, а наш занат и наш посао је да говоримо", каже Петронијевић,
Петронијевић истиче да му није јасно шта су адвокат Анто Нобило и он рекли у Суду БиХ да је изазвало такву реакцију.
"Ја сам се преиспитивао до овдје да ли смо рекли нешто неистинито или увредљиво у Суду БиХ, процијените сами", каже Петронијевић.
Наводи да је данашње понашање судије Сене Узуновић личило на законито суђење као и прије те наводи да притисци Бакира Изетбеговића од тог момента доводе до понашања које није примјерено за једног судију.
"Узуновићева се у једном моменту вратила у колотечину, а послије тога је почела поново да пријети", истиче Петронијевић.
Каже да уколико Узуновићева не жели да јавност буде обавијештена о суђењу постоји могућност искључења јавности те да тако јавност неће бити упућена ни у шта и неће бити обавијештена.
"Суђење је јавно. Присуствује јавност и новинари и свако од учесника може да изнесе све што није лажно и ми ћемо ту праксу наставити. Неће нас уплашити оваква ситуација, уколико постоје друге мјере и нема других мјера осим пријетње", закључује Петронијевић.
Наредно рочиште заказано је за 30. октобар, а потом 13. новембра, и то оба у 13 часова.