Претпосљедњег дана сепетембра шест синдиката извело je своје незадовољно чланство прво у парк, па главном саобраћајницом до Трга Крајине. Службеници, полицајци, љекари, медицинске сестре и техничари, радници у судовима и тужилаштвима желе, како су поручили, своје веће плате, али и да ријеше друге нагомилане проблеме.
Све су испреговарали и договорили са Владом Српске, али кажу да споразум није испоштован. Захтјеве су поновили и оставили у згради Владе.
"Мислим да је свако своју плату зарадио поштено и часно. Тражимо и захтијевамо, зато смо и подржали ову идеју и иницјативу данас, да се испоштује и задњи дио споразума а то је да се палте повећају свима одмах за 160 КМ, најамње за сада. Још једна ствар, у правосуђу је на сцени дискримианција по три основа“, рекао је предсједник Синдиката правосуђа Синиша Петровић.
"Уколико буде потребе, имајући у виду да смо прије три дана се састали у Палти са Додиком, Вишковићем, Видовићевом гдје смо договорили да у првој седмции новмебра одржимо стастанак... Уколико буде потреба мораћемо вас опет позвати на улицу“, рекао је предсједник Синдиката управе у Републици Српској Божо Марић.
Влада Републике Српске увијек је била опредијељена за унапређење и побољшање стандарда свих запослених, чији број је тренутно највиши откако Српска постоји, поручено је из кабинета премијера Радована Вишковића. У Српској је тренутно остварена максимална запосленост од 290.000 радника. Из Владе стиже одговор да су они свој дио испоштовали.
"Све и једна ставка из тог споразума је испоштована. Ми не можемо повећавати палте администрацији јер немамо пара за то“, каже министар финансија Републике Српске Зора Видовић.
Просјечна плата у Српској тренутно износи 1.268 КМ. Реализовани су бројни програми, помоћи, субвенције запошљавања. У току пандемије вируса корона Влада Републике Српске изашла је са разним активностима и мјерама подршке, те је из Компензационог фонда укупно исплаћено 650 милиона КМ за помоћ привреди, као и за обезбјеђење заштитне опреме и свега онога што је било потребно за санирање пандемије. У Влади су сабрали да су издвојила 54 милиона КМ за повећање плата за 45.000 радника у Српској.
"Ми немамо простора за провећање плате администрацији. Издвојили смо као што знате за просвету од јанаура идуће године да би ускалдили палте које смо обећали у наредне три године. Ако у међувремену буде повећања за све, биће наравно и за просветне раднике“, каже министар финансија Српске Зора Видовић.
Из Владе су подсјетили да су, према члану пет Закона о платама, регрес и топли оброк у саставу плате, те да су, када су плате повећаване, управо из ових разлога процентуално више повећаване. Расходи за бруто плате запослених у Републици Српској су од 2019. године повећани за 356 милиона марака или за 49,8 одсто.
И предсједник Републике Српске сматра да је синдикално окупљање било беспотребно и да је договор од раније са синдикатима испоштован.
"Све елементе тог спроазума смо испоштовали у егзактном износу и проценту. У Синдиакту здрвства који је био једиснтвен данас имате пет или шест синдиката. Ми се не кријемо од синдиакта, самтрамо да је ово била грешка и они знају дебело не бити у праву“, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Ови протести прошли су без Савеза синдиката Републике Српске. Они желе за преговарачки сто и да тамо издејствују своје захтјеве.
Сви чланови Владе са премијером Вишковићем на челу раде свакодневно на креирању мјера и активности за подршку и подстицаје за унапређење пословног амбијента и животног стандарда грађана Српске. Преговарачки сто је мјесто гдје се синдикати могу борити за своје захтјеве, а не улица, поручују из Владе Српске.