Ако треба, санкционисаћемо и сваког грађанина уколико није сагласан с оним како ми посматрамо ствари - тиме се, чини се, воде Американци. То је погрешан начин. Не постоји никакво утемељење за санкције које су уведене компанијама у Српској. Све се, оцјена је аналитичара, ради из страха.
Принцип силе, категоричан је Бојан Шолаја, мора да стане.
„Начин који је одабран да се сада санкционишу компаније које запошљавају више стотина људи, да се ти људи доводе у ситуацију да им је упитна егзистенција, да постоје неки формални проблеми приликом подизања кредита, преласка границе, одласка на годишњи одмор на крају крајева, мислим да је то кршење људских права. То више ствара контраефекат, него што постиже неки замишљени циљ. Увијек сам био за то да се отворена питања рјешавају дијалогом, а не путем притиска. Ми ево посљедњих година можемо да видимо када је Република Српска у питању, да имамо континуиран притисак“, рекао је Бојан Шолаја из Центра за међународне студије.
На ноге би требало да се дигну све институције. Држава БиХ треба да да одговор на ово. Санкционисаним компанијама и њиховим запосленима треба да се обезбиједи приступ правди. Институције Српске чине све да нађу адекватна рјешења, препрека су институције БиХ, оцјена је и омбудсмана за људска права.
"Овдје не би био проблем ове институције да забрани неком улазак, имају дискреционо право, али бранити право на рад, на приступ тржишту рада, на кретање и остало у матичној земљи или друге субјекте наводити да то поштује је јако, јако тешка ситуација“, каже омбудсман за људска права БиХ Невенко Врањеш.
Једна четвртина човјечанства је погођена америчким санкцијама. Постоје земље које су више од четири деценије под константним санкцијама. Нема много медија који су под санкцијама. Ми смо, већ више од три године, једни од ријетких. САД, које се куну у слободу говора, сада то гуше. Писали смо и представницима Европске федерације новинара. До тренутка закључења овог прилога, одговор није стигао.