Правник Огњен Тадић изјавио је да би процес против предсједника Републике Српске Милорада Додика требало да се заврши тако да се њему и в.д. директора "Службеног гласника" Милошу Лукићу Тужилаштво БиХ извини.
Тадић је оцијенио да је политички процес који је гурнут у Суд БиХ требало да послужи као дио пузајућег државног удара, којим Кристијан Шмит, нападајући на уставни поредак БиХ, шири своју власт из ФБиХ на Републику Српску.
Сматра да Шмит неће успјети у том науму, чак ни у случају осуђујуће пресуде, јер су његови дани истекли.
Према његовим ријечима, једино лице које се појавило у Суду БиХ, а познаје уставни поредак БиХ јесте предсједник Републике Српске Милорад Додик.
"Процес би требало да буде завршен тако да се Тужилаштво извини Додику и (в.д. директора `Службеног гласника` Милошу) Лукићу и одустане од ове оптужнице, јер за њу више не постоје ни политички разлози, а правни нису никада ни постојали", рекао је Тадић за РТРС.
Ако то није могуће, Тадић сматра да је онда је неминовна ослобађајућа пресуда, која ће отворити одређене полемике у БиХ, али ће то бити полемике након којих ће доћи закључак да је БиХ одбранила суверенитет.
"Да је Суд водио рачуна о сопственом дигнитету и законској улози, онда би одложио све ове радње и избјегао да буде поражен као што су поражени многи у политичком Сарајеву", рекао је Тадић.
Тадић је указао ни чињеницу да ни крњи Уставни суд БиХ није у стању да штити БиХ.
"Оног тренутка када је Шмит натјерао руководство `Службеног листа БиХ` да објави измјене Кривичног законика морао је реаговати Уставни суд и оцијенити да ли је та измјена у складу са уставним поретком", навео је Тадић.
Како сматра, тај суд је пропустио да то уради и тако показао, по ко зна који пут, да није у стању да врши улогу заштитника уставног поретка БиХ.
"Одлукама које је донио Шмит извршен је нападан на уставни поредак Републике Српске и БиХ и сад се суди некоме ко је бранио уставни поредак тиме што је вршио своју дужност и није извршио одлуке којима је нападнут уставни поредак", појаснио је Тадић.
Република Српска, додао је Тадић, поштујући Дејтонски мировни споразум и уставни поредак, штитећи сопствене институције, укључујући институцију предсједника, не дозвољава да се од Дејтонског споразума прави оно што они желе да направе, а то је да се из његове суштине уклони Савјет безбједности.
Тадић је нагласио да од увођења Душановог законика није запамтићемо да судови не суде по закону, већ по вољи некаквог назови владара.
"Не сматрам да је лако судији Сени Узуновић, јер на њој да одлучи да ли смо у времену средњег вијека или је ово савремена држава", рекао је Тадић.