Због учесталијих хуманитарних акција за лијечење дјеце у посљедње вријеме, Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству поново подсјећа да се у случају потребе лијечења дјеце до 18 година у иностранству породице прво обрате нашој установи.
- Дешава се да се у медијима покрену хуманитарне акције, а да се тек након тога родитељи обраћају са захтјевом за лијечење Фонду солидарност - истиче се у саопштењу.
Напомињу да Фонд солидарности у потпуности финансира лијечење дјеце у иностранству, као и трошкове пута.
- Из тог разлога, и у случају да се организују акције прикупљања помоћи породици обољелог дјетета, важно је да се нагласи за шта је потребан новац. У противном, у јавност се шаље погрешна слика – да су породице препуштене саме себи и да немају подршку надлежних институција, што није тачно - наводи се у саопштењу.
Такође, било је случајева да породица путем хуманитарних акција прикупи новац за лијечење, а истовремено финансирање лијечења у иностранству одобри и Фонд солидарности, што представља проблем и за Фонд.
- Због тога апелујемо да се не покрећу акције за лијечења за која је извјесно да ће их наша установа финансирати. Наиме, важно је да постоји приједлог за лијечење у иностранству УКЦ-а РС или установе у Србији у којој се дијете лијечило преко Фонда здравственог осигурања. Изузетак су само експерименталне методе лијечења, које Фонд солидарности, као ни фондови обавезног здравственог осигурања, не финансирају. Иако у готово свим случајевима прикупљања новца за лијечење дјеце контактирамо породице да их информишемо о раду Фонда солидарности, позивамо и медије да буду наши партнери, те да се прије објаве хуманитарних акција провјери да ли се дијете лијечи преко наше установе, али и да организаторе акција и родитеље упуте на нашу адресу - наглашају у Фонду.
Иначе, до сада је Фонд солидарности финансирао лијечење и дијагностику у иностранству за 734 дјетета, која су лијечена у клиникама широм свијета, за шта је издвојено око 30 милиона КМ.
Фонд солидарности са радом је почео 2018. године, а са циљем да финансира лијечење дјеце до 18 година у иностранству онда када њихово лијечење није могуће код нас нити у установама у Србији са којима Фонд здравственог осигурања има потписане уговоре.