Поруке из Српске

Пут БиХ у ЕУ: Настављено политичко условљавање

  • Извор: АТВ
  • 15.11.2023. 19:30

Слабо је шта у БиХ урађено на путу у Европску унију, то сe види у извјештају Европске комисије. За много тога опет криве Српску. Разумјели смо причу која долази из ЕУ, која опет није ни конзистентна, ни дарежљива, како се покушава представити. Они имају своје интересе, одговара предсједник Републике.

„Најбоље то објашњава онај Конаковић који каже: 'Ми смо ходали по свијету и обезбиједили да више ми нисмо кривци', а кривци смо као ми, је ли? Друга ствар, како је могуће да министар који би требало да буде заједнички, само заступа интересе своје политичке партије? Па ми смо то намјерно пустили да се види и овај пут. Ево то смо видјели код Бисере Турковић, е сада гледамо код овог. Нама је био интерес да покажемо таквог типа који ће управо то да уради“, изјавио је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.

Овим извјештајем је настављено политичко условљавање, порука је предсједника парламента Српске.

„Tо је исти извјештај у коме се наводи да је Украјина напредовала у људским правима. Они тамо људе везују за бандере и бичују их, те протјерују свештенике из цркве... Тога свега нема у БиХ, много је боље. БиХ су дате критике, а Украјини похвале. То је резултат геополитичке стратегије, а не зрелости једног друштва“, сматра Ненад Стевандић, предсједник Народне скупштине Републике Српске.

Један на листи од четрнаест приоритета је и рјешавање питања Уставног суда. Оно што у Сарајеву и даље игноришу, из Српске јасно наглашавају - једино одласком страних судија у БиХ може да дође до политичке стабилности.

„И самим Уставом и Дејтонским мировним споразумом је било предвиђено да стране судије у БиХ буду у одређеном прелазном периоду. Један од политичких ставова Републике Српске је да се та препорука поштује и да тек одласком страних судија у БиХ можемо да дођемо до трајног политичког рјешења и политичке стабилности“, истакао је Жељко Будимир, министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске.

Нема европске перспективе БиХ без одласка страних судија и затварања ОХР-а, главна је порука из Српске. Анексом четири Дејтонског споразума јасно је предвиђено да након пет година првобитног мандата страних судија у Уставном суду БиХ може да се договори на Уставу заснован модел именовања домаћих судија, подсјећа и министар правде Републике Српске.


Пратите нас и путем Вибера