Све оне који величају ратне злочине и позивају на рат треба склонити са политичке сцене, а надлежне институције треба да спроведу истрагу и казне рушиоце будућности БиХ и народа у њој, изјавила је предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац.
"О каквој заједничкој будућности да причамо, каквим заједничким циљевима треба да стремимо када смо скоро свакодневно шокирани изјавама, намјерама или активностима који долазе од појединаца из бошњачког корпуса?!", упитала је Граорчева.
Она је оцијенила да се стиче утисак да се у задње вријеме буквално утркују ко ће више и гласније причати о рату и позивању на оно чега сви треба да се клоне.
"А, најнеморалније је да томе свој допринос дају вјерски службеници, и то не први пут", указала је Граорчева.
Граорчева је напоменула да "обучавање дјеце да се баве стрељаштвом, ангажовање демобилисаних бораца такозване Армије БиХ" сигурно није пут будућности.
"Господо вјерски службеници, то не доприноси миру и суживоту - то нас раздваја. Томе не треба учити дјецу, поготово то не треба чинити јер су рођена у миру и у њему треба да живе, неоптерећена мржњом према другом народу. Но, ово није први пут да смо свједоци како се дјеца увлаче у теме које нису за њих и то је оно што је поразно у овом друштву", истакла је Граорчева.
Она је оцијенила да је још поразније да неко ко обавља функцију потпредсједника Скупштине једне општине у Републици Српској велича злочине јединице која је предњачила у монструозности онога што су радили за вријеме рата, те поручила да ту особу под хитно треба смијенити са функције.
"Злочин треба осудити, а не давати му на значају", нагласила је Граорчева.
Граорчева је навела да се поставља питање зашто је уопште Вехид Дедић и постављен на то мјесто, а има такву ратну прошлост, због које се, очито, нимало не каје - чак напротив.
"Тешко је и замислити како на ове изјаве реагују они који су били свједоци злочина или су им побијени најближи сродници. Овакве особе одмах треба склонити са таквих мјеста, посебно јер се све то дешава у Републици Српској. Нека Тужилаштво и МУП испитају све наводе дотичног", поручила је Граорчева.
Дедић је за једну сарајевску телевизију говорио о свом учешћу у рату у који је ушао као малољетник да "брани БиХ од агресије", те да је као припадник јединице "Ел муџахедин" био на Озрену.
Имам Харун Хоџић, бивши припадник злогласне 7. муслиманске бригаде, рекао је недавно на вјерском предавању у Немили код Зенице да свако дијете треба научити да користи оружје, а од сваке ловачке секције направити формацију која се спремна да се брани.
У саставу злогласне 7. муслиманске бригаде тзв. Армије БиХ били су муџахедини који су починили стравичне злочине над српским народом и ратним заробљеницима у Возући и на Озрену.